spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

THY uçağında hostesle tartışan yolcu yasaklı kelimeyi kullanınca gözaltına aldı

Seçtiklerimiz

Adana’da kalkışa hazırlanan THY uçağında kabin memuruyla tartışan yolcu “Ne var yani çantamda bomba mı var?” deyince pilot uçuşu durdurup polis çağırdı. Yolcu gözaltına alınırken uçakta arama yapıldı.

Adana Havalimanında saat 15.00te İstanbul uçuşuna hazırlanan Türk Hava Yollarına ait TK-2461 sefer sayılı uçakta iddiaya göre bir yolcu ile kabin memuru arasında yolcunun çantasıyla ilgili tartışma çıktı.

Tartışma sırasında yolcu, “Ne var yani çantamda bomba mı var?” dedi. Kaptan pilotun talebi üzerine uçağa polis çağrıldı.

Uçak, arama için taksi yoluna çekildi. Uçakta ve çantada arama yapan ekipler, herhangi bir olumsuzluğa rastlamadı. Yolcu, gözaltına alındı.

UÇAKTA SAKIN BUNLARI SÖYLEMEYİN

Uçaklarla düzenlenen 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra başta ABD olmak üzere neredeyse tüm ülkelerin sivil hava yollarında katı kurallar uygulanmaya başlandı. Bu katı kurallar arasında kullanılması yasak kelimeler de bulunuyor.

Örneğin Füze, bomba, cinayet, patlama, silah vb. gibi kelimeleri maksadı dışında, arkadaşınızla sohbette dahi kullansanız dahi bunu bir görevli duyarsa ya da şikayet edilirseniz gözaltına alınmanıza neden olabilir. Pilot bu durumda en yakın havaalanına acil iniş yapma yetkisine de sahip.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika