spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

THY Bulgaristan seferlerini artırdı

Seçtiklerimiz

Seyahat planlarınızda her türlü desteğinize ortak olan Türk Hava Yolları kış turizminde meyvelerini vermeye devam ediyor. 2016 Yılında iki komşu kayak merkezi olan Pamporovo ve Mechi Chal(Meçi Çal) tek bir bilet ve ulaşım sistemi ile birlikte çalışmak için bir araya geldi. Pamporovo, Türk Hava Yolları ile birlikte çok cazip bir kampanyaya imza attı. Toplam uzunluğu 80 kilometreyi bulan pistlerde soluksuz bir kayak deneyimi için çanlar Pamporova- Meçi Çal’a çalıyor.
 
TÜRKİYE’YE EN YAKIN KAYAK MERKEZİ


Ülkemizde Bansko ve Borovets kadar çok tanınmayan Pamporovo, İstanbul’a kara yoluyla 460 kilometre uzaklıkta olan konumu ile Türk Hava Yolları ayrıcalığıyla Türkiye’den ulaşımı oldukça kolay. İstanbul’dan bir saatlik uçak yolculuğu ile Sofya’ya ulaşmak mümkün. Sofya ile Pamporovo arasındaki mesafe ise yaklaşık olarak 3 saatte kat ediliyor.

Pamporovo’nun, Alp disiplini, kayak kros, biatlon ve snowboard gibi kış sporları yapan ünlü isimlerin kış olimpiyat başkenti olarak tanınan Meçi Çal ile olan bağlantı pistleri ekstra kayak alanı sağlıyor.

PAMPOROVO VE MEÇİ ÇAL PİSLERİNDE SOLUKSUZ KAYAK DENEYİMİ


Snejenka (Snezhanka) zirvesinin eteklerindeki Pamporovo ile birlikte uzman bir ekip kadrosuyla hareket eden bu ortaklığın meyveleri yüksek düzeyde profesyonel bir kayak alanıyla ortaya çıkıyor.

Aynı zamanda iki kayak alanı arasındaki 9 kilometrelik mesafe de Pamporovo ve Meçi Çal’ın ücretsiz ve düzenli hareket eden kayak otobüsleriyle ulaşımda sınır tanımıyor. Kayak merkezleri arasında farklı zorluklardaki tüm pistlere geçiş kolaylığı sunan bağlantılarla kesintisiz bir kayak deneyimi yaşayacaksınız.

Snejanka Zirvesi’nin etrafında konumlanan bu pistler farklı zorluk derecesinde. 37 km uzunluğunda alp disiplini, 25 km uzun kayaklı koşu pisti, snowboard sevenler için half-pipe pisti ve kızakla kaymak için Fun Park gibi pek çok farklı seçeneğiniz var.

UZUN KAYAK MEVSİMİ, YILDA 240’DAN FAZLA GÜNEŞLİ HAVA


Yılda 240’dan fazla güneşli gün gören Pamporovo’nun bir diğer cazibesi ise meşakatsiz iklimi. Güneşli havaların bonkör davrandığı kayak bölgesinde herhangi bir çığ veya fırtına etkisi yok. Temiz ve açık bir havada derinliği 2 metreyi bulan kar keyfini yaşayın. Açık havanın en güzel sezonu Aralık ve Nisan ayları arasında seyrediyor.

TÜRK HAVA YOLLARI SİZİN İÇİN BULGARİSTAN’A DAHA UCUZA UÇACAK


Türk Hava Yolları, 1 Şubat’tan itibaren Soyfa’ya düzenlenen öğlen seferinde uçak biletini, gidiş dönüş 109 USD’den başlayan fiyatlarla satışa çıkaracak.

Şuan haftada 18 sefer Sofya’ya uçan THY öğle seferleriyle uçuş sayısını artırarak bir kez daha kayakseverlere güzelliğini yaptı. 1 Nisan itibarıyla günde 3, haftada 21 kez uçuş gerçekleştirecek.Ayrıca, 3 Şubat- 5 Nisan arası THY öğlen seferleri ile uçan grupların, kayak bölgesinde bulunan Boutique Villa ARFA, Orlovetz ve Perelik otellerinden birine rezervasyon yaptırdığı takdirde, misafirlere kampanya kapsamında 150 euro tutarındaki ücretsiz transfer ve günlük 30 euro tutarındaki ski-pass’ler de ücretsiz verilecek.

Yine kampanya kapsamında 6 günlük konaklama yapan misafirler ücretsiz kayak ekipmanları ve kayak derslerine hak kazanacaklar.Pamporovo’da toplam 6 kayak istasyonu, 15 lift bulunuyor.

Bu liftler saatte 15 bin kişiyi zirveye taşıma kapasitesine sahip. Pamporovo Kayak Merkezi’nin CEO’su Marian Beliakov ise bu grupların anlaşmalı otellerde kaldığı takdirde Sofya havalimanından Pamporovo’ya 150 euro civarındaki 225 kilometrelik transferin ücretsiz olacağının sözünü verdi.

TÜRKLER PAMPOROVO’YA AKIYOR


İstanbul’a 465 kilometre yakınlığıyla dikkat çeken Pamporovo bölgesi Türkiye’den yoğun talep görüyor. Yıllık seyahat pastasının büyük bir kısmını oluşturan Türk turistlerin yanı sıra Romanya, Sırbistan gibi çeşitli ülkelerden de katılım yoğun.
 
Rodoplarda bulunan ve 80 yıllık kayak geçmişi olan Pamporovo’da 7 bin yatak kapasiteli 60’tan fazla otel ve 60 kilometre kayak pisti bulunuyor. Geçen kayak sezonunda 341 bin ski pass kartının yüzde 23’ü Türk turistler tarafından satın alınmış.‘Türk turistin Pamporovo’daki konumu nedir? sorusuna Beliakov, “Türk turisler bizim en büyük önceliğimiz.

Pamporovo’yu en fazla Türkler ziyaret ediyor”dedi.   Türk turiste ilgi o kadar yoğun ki; Pamporovo’daki kayak okulunda Türkçe bilen bir öğretmen de bulunuyor.

ÖZEL KAYAK EĞİTİMİ VE ÇOCUK OKULLARI


Pamporovo ve Meçi Çal, çocukların merkezde yer aldığı tüm ailenin dinlenme ve spor için mükemmel özelliklere sahip. Küçük çocuklar için özel bir kayak pisti, ayrıca 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için yarım gün hizmet veren bir kayak yuvası bile mevcut. Burada kayak ve snowboard yapmak isteyen tüm çocuklar ile özel olarak ilgileniliyor.

Çocuklar için piste çıkan özel yürüyen bant sistemi de güvenliğe verilen önemin bir göstergesi. Yeni kış mevsiminde de en az yetişkinler kadar çocuklara da hizmette sınır tanımayan Pamporovo ayrıcalıkları, çeşitli promosyonlar ve organizasyonlarla artarak devam edecek.

SKİ PASS ÜCRETLERİ DE UYGUN


Ski Pass kartları günlük 29 euro civarında. Kayak kirası günlük 10 euro civarında. Snowbord 14 euro, Kayak dersinin saat fiyatı çocuklar için günlük 13 euro, yetişkinler için de 16 euro.
 
DAĞ ZİRVESİNDE BALKAN MUTFAĞININ TADINI ÇIKARIN


Dağda zevkli zaman geçirilmesi rahat ortamda güzel bir akşam yemeği olmazsa olmaz. Yöresel mutfağıyla dikkat çeken Balkan mutfağı ve damat tadının her çeşidini karşılayan restoranlarıyla kayaktan çok daha fazlası… Pamporovo’da yemek içmek de hesaplı. Akşam yemeğini 12.5 euroya otelde yemek mümkün.
 
ÖZEL ETKİNLİKLERE DE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR


Yemyeşil bir doğanın içinde, çam ağaçlarının arasında eşsiz organizasyonlara ev sahipliği yapan Pamporovo Meçi Çal, çeşitli düğün törenleri, toplantılara, festival ve kış etkinliklerini de bünyesinde ağırlıyor. Yorucu bir kayak keyfinin ardından rahatlayabileceğiniz dinlenme merkezlerinde stres atıp kış tatilinizin keyfine varabilirsiniz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika