spot_img
spot_imgspot_img
33.2 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

THY batar dediler 10 kat büyüdük

Seçtiklerimiz

THY’nin 2003’te uçak sayısının 65 olduğunu söyleyen Topçu, “61 uçak almaya kalktık, ortalığı ‘Bunlar batacak’ fısıltıları sardı. Bugün 152 noktaya uçuyoruz. 2015 hedefini 2011’de aştık. Dünyada 7’nci, Avrupa’da ise 3’üncü sıraya çıktık” dedi.
 
"THY batar dediler 10 kat büyüdük"

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Kabe izlenimlerini, THY patronu Hamdi Topçu başarılarının sırrını açıkladı. Merkez Valisi Mustafa Malay’ın onurlandırdığı gecede, Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın marka, gazeteci-yazar Fikri Akyüz yeni anayasa tartışmalarına girmişken imdada yazar Nevzat Bayhan’ın fıkrası yetişti…

 
Türkiye Toplantıları elverişsiz hava şartlarına rağmen dostları buluşturmaktan geri kalmadı. Dün akşam İhlas Holding VİP salonunda bir araya gelen iş, sanat ve siyaset dünyasının ünlü isimleri sıcak bir sohbet tutturdular. Genel Yayın Yönetmenimiz Nuh Albayrak’ın yönettiği toplantıda sıcak, neşeli bir hava yaşandı…
 
THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI TOPÇU:

‘Batarsınız’ dediler 10 kat büyüdük

Toplantıda THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, milli hava yolumuzun son yıllardaki başarılarının sırrını şöyle anlattı: “Türkiye dünyanın merkezi. On saat uç ABD, on saat uç Çin, on saat uç Güney Afrika. Dünya hava trafiğinin % 66’sı Anadolu üzerinden işliyor. Gelgelelim Türkiye’nin payı % 1’in bile altındaydı. 2003 yılında uçak sayımız 65 idi ki 8-10 tanesini hiç sayma. 61 uçak almaya kalktık ortalığı fısıltılar sardı: Bunlar ellerinde kalacak, batacaklar! Halbuki biz hak ettiğimiz yerde olmadığımızı biliyorduk. Küçülmemiz gerektiğini söyleyenlere rağmen 91 uçak daha sipariş ettik. Artık 152 noktaya uçuyoruz. Günde 9 kere Londra’ya gidiyoruz. Rusya, Ukrayna, Irak, İran, Libya… 2015 hedefini 2011’de aştık. Dünyada 7. Avrupa’da 3. sıraya çıktık. 

 
Gittiğimiz şehirlerin çoğunda dedelerimizin hatıraları var. Osmanlı coğrafyasına dostları taşıyoruz. Avrupa havacılık çok sıkıştı. İngiltere İberik Havayollarını aldı. Air France, KLM’yi aldı. Lufthansa 7-8 şirketi topladı. ‘Şemsiye altına girmeyenler ıslanır’ diyorlar. Biz de şemsiye olacağız.. Mesela Polonya Havayolları ile görüşüyoruz.

” Türkiye’nin itibarının yurt dışında yükseldiğine vurgu yapan Topçu, şöyle bir anısını da aktardı: “Geçen Tanzanya’dayız, Zenzibar Cumhurbaşkanı davet etti.

‘Burası % 98 Müslüman ve bunu size borçluyuz’ dedi. Bize bir kapı hediye etti, anahtarsız mandalsız. Bu ne demek biliyor musunuz? Yani bu kapı daima açık, ne zaman istiyorsanız geleceksiniz, itip gireceksiniz. Bizim tarihimizde utanılacak bir şey yok. Sırp Dışişleri bir şey istedi, ‘bakalım filan’ dedik, ‘Yaa Sokullu’nun hatırına yapın‘ diye ısrar etmez mi, şaştık valla…”

 
UÇAKLARDA KUR’AN-I KERİM ZİYAFETİ

THY uçaklarında Kur’an-ı kerim hizmeti konusuna açıklık getiren Başkan Topçu, “ABD 10 saat filan ama yolcularımız sıkılmıyorlar, o kadar film ve müzik buluyorlar ki anlatamam. Eh bir kanalda da Kur’an-ı kerim olsun. Uçak sallandı mı sığınacak yer arıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika