spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

THY, Avrupalı şirketlerin yöneticilerini ‘transfer’ ediyor

Seçtiklerimiz

Ducati, Benetton, Geox gibi 30’un üzerinde şirketle anlaştıklarını belirten THY Bolonya Müdürü Tarkan İnce, Ferrari, Lamborghini ve Maserati’nin de iki ay içinde müşterileri arasına gireceğini söyledi.

Avrupalı şirketler, finans krizinin maliyetlerini düşürmek için radikal kararla fabrikalarını Çin, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelere taşıyor. Bu sebeple Batılı yöneticilerin yönetimsel takip için sık sık Doğu’ya seyahat etmeye başladığını söyleyen THY Bolonya Müdürü Tarkan İnce, bir yıl önce yılda 40 bin motosiklet üreten ve 300 milyon Euro ciro elde eden Ducati ile üst yöneticilerini taşıma konusunda 200 bin Euro’luk anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Şu an Bolonya’da 11 şirket ile anlaştıklarını kaydeden İnce, "Asıl sürpriz iki ay içinde olacak. Çünkü yüksek bir ihtimalle iki ay içinde Ferrari, Lamborghini ve Maserati ile anlaşacağız. Bunlar yolcu sayısı açısından az ama nitelik ve marka değeri açısından çok önemli anlaşmalar." dedi.

Şirket Ferrari ile anlaşırsa üst yöneticilerini ve 87 kişilik Formula ekibini Sidney, Singapur, Malezya, Çin, Brezilya, Abu Dabi, Bahreyn, Japonya gibi Doğu’daki ülkelere taşıyan tek havayolu şirketi olacak. Bunların etkisi ile Bolonya İstanbul seferlerini bu haftadan itibaren ikiye çıkardıklarını açıklayan Bolonya Müdürü, "Ocak-Mart 2012’de 30 bin yolcu taşıdık. Yıl sonunda rakamı 100 bine tamamlamayı planlıyoruz. İlgi de artıyor çünkü Bolonya, Venedik ve Milano’ya 50 dakika, Roma’ya 2,5 saat, Floransa’ya 36 dakika uzaklıkta." diye konuştu.

Öte yandan THY Venedik yönetimi de United Color’s of Benetton, beyaz eşya üreticisi SMA, mücevher şirketi Achille gibi şirketlerin yönetici ve çalışanlarını ‘sadece THY ile diğer ülkelere taşımak için’ anlaştı. THY Venedik Müdürü Kerem Sarp, İtalya’nın dev şirketlerinden GEOX’u da Lufthansa ve Air France’ın elinden aldıklarını söyledi. Bu şirketlerin çalışanları firmaya ait jetler veya uçakların business Clas’ı yerine THY’nin ekonomi kabininde uçuyor. Sarp, "Eğer şirket Avustralya, Sri Lanka ve Maldivler’e de uçuş başlatırsa burada bizi kimse tutamaz." diye konuştu.

THY’nin Cenova Müdürü Ufuk Ünal da "Cenova’dan Haziran 2011’den bu yana uçmaya başlamamıza rağmen Türkiye’de doğalgaz çevrim santrali inşa eden ve hızlı tren projeleri ile uzun süredir ilgilenen Ansolda Grubu, Türkiye’de termik santrallerin kömür ihtiyacını karşılayan Saif, gemicilik alanında faaliyet gösteren Setoa, Fratelli Cosulich’in yönetici ekibini biz taşıyoruz. Haziran-Aralık 2011’de 18 bin yolcu taşıdık. Bu sene toplamında 60 bini aşmayı planlıyoruz." diye konuştu.

THY, İtalya’dan İstanbul’a günde 7 farklı uçuş noktasından 14 sefer yapıyor. Şirket 2011’de İtalya’dan 380 bin yolcu taşıdı. Bu bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artış anlamına geliyor. Her yıl uçakla Roma’ya 35 milyon, Milano’ya 28 milyon, Venedik’e 8 milyon yolcu geliyor.

Hello Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Emin Çakmak, İtalya’da pek fazla Türk vatandaşı bulunmamasına rağmen THY’nin haftada 14 sefer düzenlemesine dikkat çekerek şunları söyledi, "Hem Türkiye’den hem de başka şehirlerden İatlya’ya THY ile yolcu taşınması için gayret sarf ediyoruz, sarf edeceğiz de" Baracuda Tour’un sahibi Cem Polatoğlu da Çakmak’a destek vererek, bölgeye gezi yanında gurme ve iş turları da düzenlenebileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika