spot_img
spot_imgspot_img
24.9 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Tacikistan düşen helikopteri inceleyecek

Seçtiklerimiz

Tacikistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Afganistan’da ISAF için kullanılan ve 11 Şubat’ta Zebul bölgesinde düşen Tacikistan Savunma Bakanlığına ait olan MI-8 tipi helikopterinin incelenmesi için Savunma Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin Kabil’e gönderildiği bildirildi.

4 kişinden oluşan inceleme heyetinin, düşen helikopterin kara kutusundaki kayıtları araştıracağı ifade edilen açıklamada, şimdilik, söz konusu helikopter kazasında, bölgedeki zorlu hava koşullarının etkili olduğu görüşünün baskın olduğu kaydedildi.

Bu arada, Afganistan’daki helikopter kazasında hayatını kaybeden Tacikistanlı 4 askeri personelin naaşı başkent Duşanbe’ye getirilirken, bugün Savunma Bakanlığına bağlı askeri yüksekokulda tören düzenlendi.

Savunma Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada, Afganistan’ın Zebul bölgesinde düşen Tacikistan Savunma Bakanlığına ait MI-8 tipi helikopterin, Mayıs 2011′den bu yana ISAF için kullanıldığı ve Afganistan’ın zor ulaşılır dağlık bölgelerine gıda ve insani yardım taşıdığı kaydedilmişti.

Daha önce, Afganistan’ın Zebul bölgesi valiliğinden yapılan açıklamada da ISAF için malzeme taşıyan helikopterin Zebul bölgesinde “teknik bir sorun” nedeniyle düştüğü, içindeki 4 Tacik vatandaşının öldüğü belirtilmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika