spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Suriyeli pilot Türkiye’ye kaçtı

Seçtiklerimiz

El Arabiya’nın haberine göre, emirlere karşı gelerek muhalifler yerine Halep’teki bir askeri noktayı vuran pilot, cephanesinin tükenmesinin ardından Türkiye’ye uçtu. Gazete, Suriye’den kaçan binlerce göçmenin Türkiye’ye sığındığına dikkat çekerek, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) lideri Albay Riyad El Esad’ın da Türkiye sınırları içinde olduğunu belirtti.

İstanbul merkezli Suriye Ulusal Konseyi’nden (SUK) bir yetkili, söz konusu pilotun Türkiye’ye kaçtığını doğruladı ve Beşar Esad hükümetinin orduyu kontrol edemez bir noktaya geldiğini öne sürdü. Aynı kaynak, başkanlık sarayına düzenlenebilecek bir saldırı riskinden dolayı, askeri uçakların cephanesiz olarak uçtuğunu iddia etti.

Suriye devlet haber ajansı SANA ise Suriyeli yetkililerin, bir pilotun Türkiye’ye kaçtığı iddialarını yalanladığını belirtti.

CUMA GÜNÜ KANA BULANDI

Suriye’de dün büyük gösterilerin düzenlendiği belirtilirken, askeri güçlerin çok sayıda bölgeyi bombaldığı ve muhalif güçlerle çatışmaya girdiği ifade edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gösterilere on binlerce insanın katıldığını belirtirken, ülke çapındaki şiddet olaylarında en az 33 kişinin öldüğü bildirildi. İngiliz merkezli örgüt, ölenlerin 17’sinin sivil, 13’ünün asker, üç tanesinin de ordu firarisi olduğunu aktardı.

Humus kentinde en az dokuz kişinin açılan ateş ve patlamalardan öldüğü iletilirken, Halep’in kuzeyindeki Aazaz bölgesinde ordudan kaçan askerler ile rejim güçleri arasında çıkan çatışmada en az üç firarinin ve çok sayıda sivilin öldüğü ifade edildi.

Türkiye sınırına yakın olan Aazaz, ÖSO üyeleri için stratejik bir tedarik yolu geçişi olma önemine sahip. Aktivistler aynı zamanda Halep ve Aazas arasındaki Haritan ve Anadan köylerinde de şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

ANNAN’IN TEMASLARI SÜRÜYOR

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi ve eski BM Genel Sektreteri Kofi Annan ise politik kaosun çözüm bulması için temaslarını sürdürüyor. Annan, bu hafta sonu Rusya’nın başkenti Moskova ve Çin’in başkenti Pekin’e ziyaretler düzenleyecek. Her iki ülke, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye için alınan kararları veto etmişti. Annan’ın, iki ülkedeki temaslarının ardından 10 Mart’ta Esad’la görüştüğü Şam’a hemen dönmesi beklenmiyor.

ABD İç güvenlik Bakanı Janet Napolitano, ABD’de bulunan Suriyelilerin vizeleri dolmasına rağmen vize sürelerini uzatabileceklerini ve Suriye’ye dönme zorunluluklarının bulunmadığını belirtti. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika