spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Sudan Sivil Havacılık Otoritesi tüm uçuşları 30 Ekim’e kadar askıya aldı

Seçtiklerimiz

Sudan’da yaşanan darbe girişiminin ardından Sudan Sivil Havacılık Otoritesi tüm uçuşları 30 Ekim’e kadar askıya alındığını bildirdi.

Sudan’da dün sabah saatlerindeki darbe girişiminin ardından geçiş hükümetindeki Başbakan Abdullah Hamduk ve aralarında en az 4 bakanın da bulunduğu diğer sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmıştı.

Darbe girişiminin ardından halk sokaklara dökülmüştü. Protestoları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şu ana kadar 7 kişi hayatını kaybederken, en az 140 kişi ise yaralandı.

Ülkedeki gerginlik devam ederken, Sudan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, Hartum Uluslararası Havalimanı’na yapılacak olan tüm uçuşların 30 Ekim’e kadar askıya alındığı duyuruldu.

ABD’den vatandaşlarına Hartum Uluslararası Havalimanına gitmemeleri tavsiyesi

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Büyükelçilik, 25 Ekim’de ticari uçuşların toplu olarak iptal edilmesinin ardından Hartum Uluslararası Havalimanı’ndan iki charter uçuşun ayrıldığını öğrendi.

Bu duyuru itibariyle, dünkü olayların başlangıcından bu yana hiçbir ticari uçuş kalkmadı. Çoğu ticari taşıyıcı, hizmetlerinin bir sonraki duyuruya kadar iptal edildiğini duyurdu. Amerikan Vatandaşlarının havaalanına gitmemeleri tavsiye ediliyor. Ticari uçuşların kalkacağı teyit edildiğinde, bir uyarı yayınlanacak” denildi.

Büyükelçilik ayrıca, “Tüm yüz yüze hizmetler askıya alındığından lütfen Büyükelçiliğe gelmeyin. Telefon ağları yalnızca ara sıra çalışıyor ve tüm kara tabanlı internet ağları çalışmıyor. Çalıştığı bilinen tek internet ağları uydu tabanlıdır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Hamdok’un Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan’ın evinde olduğu ortaya çıktı.

Askeri darbe girişiminde gözaltının alınmasından bu yana haber alınamayan Başbakan Hamduk’un Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan’ın evinde olduğu ortaya çıktı. Burhan, “Başbakan Hamduk benim evimde misafirhanede kalıyor” ifadelerini kullanarak, Hamduk’un sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika