2.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Ocak 2022

SkyArt Japan Kurucusu ve Ceo’su: Abdullah ARPA

Haftanın Haberleri

SkyArt Japan Kurucusu ve Ceo’su Cpt.Plt Abdullah ARPA;

Geçen her bir yılın ayrı ayrı ekonomik ve sektörel ana göstergelerini okuyarak, geleceğe dönük stratejik adımlar atılması önceliklerimiz arasında planlanmıştır.

1. Sivil havacılık sektöründeki başarı hikâyenizden kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle Japonya’da ki 25 yıllık hayatımda, Pilotluk mesleğimle beraber SkyArt JAPAN şirketimi kurdum. Havacılık ve bağlı iş kollarında SkyArt faliyetleri , Airportlar da shop ve Aviation Interior ve Uçuş Okulu Akademisi, Type Rating, Line training, Job Interview, Skills brushing CAT 1-3 v.b her türlü egitim ve iş kolları mevcut.

Ve akabinde Luftair Academy şirketimizi kurduk. Faliyetleri, Boeing 737MAX tipi simülatör eğitimleri veriyoruz ve professional pilot sınavları, ve ATLP hazırlıkları v.s

Yurtdışın da havacılık ve farklı iş kolların da yatırımlarımız mevcut. Flipin Cebu adasında uçus Okulumuz var. Eğitim olarak PPL- IR-ML- CPL-CFI – HP Performance kadar lisans vermekteyiz. JAL, ile iş ortaklığımız var. Japon Coast guard askeriyesiyle, bazı alanlarda iş ortaklığımız var, askeriye eğitim merkezlerini kurmak ve bakımını yapmak ve askeriyenin kullanmadığı mühimatları tekrar satin alıp çok farklı alanlar da değerlendiriyoruz.

Bütün Askeri ihalelere girebilmek için tüm lisanslara sahibiz. Ve okurlarınızı sıkmamak adına havacılık harici yatırımlarımızdan ve iş ortaklıklarımızdan bahsetmemek uygun olur diye düşünüyorum.

AirNewsTimes.Com öncesinde ki röportajlarım pilot olmak isteyen gençlerimize, hayallerime ve başarıya ulaşmak için ne tür zorluklarla mücadele ettiğimi aşılamaktı ve asla zorluklar karşısında pes etmemeleri gerektiğine inanmalarını ve emin adımlarla ilerleyerek hayalleri peşinden başarıya ulaşmalarını kendi hayat örneklerimle pekiştirerek anlatmıştım ve güzel feedbackler neticesinde çok mutlu oldum. Her türlü bilgiye teknolojik olarak erişebilirlik imkanı yüksek olan donanımlara ulaşılabilir olmaları, gençlerimizi bizlere nazaran daha şanslı ve avantajlı kılıyor.

Ayrıca insanlar arasındaki iletişim ve ulaşım ihtiyacının günden güne arttığı dönemlerde havacılık sektörüne ulaşabilmenin zorluğunu gördükten sonra, bu boşluğu, insanların kolay ulaşabileceği ve her türlü detaylı bilgiyi alabilecekleri bu tarz aracı işletmelerle sağlayabileceğimizi anladık. Devamında, gerekli pilotluk eğitimlerini aldıktan ve sektörü iyi tanıdıktan sonra eğitim ve danışmanlık adına bu birimleri oluşturduk. Özet olarak ulaşılabilir olmanın insanlara sağladığı güvenden kaynaklanan bir başarı diyebiliriz.

2. Korona virüsü (Covid-19) operasyonlarınızı nasıl etkiliyor? Gelecek yıllardaki zorluklarınız nelerdir?

Korona Virüs (Covid-19) Dünya’da çok büyük yıkımlara sebep oldu. Bu, sadece havacılık sektöründe değil tabii ki özellikle tarım ve kimya alanında büyük sonuçlar doğurdu. Bu durum insanların ihtiyaçlarında değişikiliklere sebep oldu. Bununla birlikte iklim değişikliğine de sebep olan Covid-19 gelecekte görmeyi beklediğimiz teknolojinin çok hızlı gelişmesine bir gerekçe haline geldi ve IT firmaları bunu çok iyi değerlendirdi. SKYART JAPAN olarak kısa-orta ve uzun vadeli planlarımız ile bugünlere ve de geleceğe operasyonel anlamda hazırlanmıştık. Planlarımızın gerçekleşmesi ekip olarak stratejik ve de doğru kararlar aldığımızı gösterdi ve bu zor süreçleri iş ortaklarımızla çok fazla etkilenmeden atlatmayı başardık.

Bu nedenle geçen her bir yılın ayrı ayrı ekonomik ve sektörel ana göstergelerini okuyarak, geleceğe dönük stratejik adımlar atılması önceliklerimiz arasında planlanmıştır.

Geleceğe yönelik oluşabilecek kriz, zorluk ve engelleri ekip olarak senaryolar halinde planlamış bulunmaktayız. Geleceği okuyamayan veya planlamayan yapıları daha zor günlerin/yılların bekleyeceğini ayrıca belirtmek isteriz.

Sonuç olarak; İnsanlığın zor günler geçirdiği bu dönem çok kısa sürede atlatılacak gibi görünmüyor ve bu durum insanların bizim gibi stratejik- dijital hizmet verebilen firmalara yönelmesini zorunlu kılacak diye düşünüyoruz.

3. Önümüzdeki yıllarda hangi alanlarda yatırımlarınız olacak? Veya gelecek yıllardaki kişisel hedefleriniz neler?

Bizi tercih eden ve bizlerin de tercih ettiği iş ortaklarımızın mutluluklarını görmek yatırımlarımızı stratejik anlamda hızlandırmamız gerektiğini ve de geçmiş süreçlerde edindiğimiz bilgilerin/donanımların neticesinde ise kişisel tercihlerimizin hedeflerimiz de etkin/etkili bir rol oynadığını gösterdi.

IT alanındaki hızlı gelişimi gördükten sonra başka bir alanda yartırım yapmamız beklenemez zaten. Ancak, hali hazırda kurmuş olduğumuz sistemimizi sürekli geliştirerek hizmetlerimizi daha da dijitalleşmeyi planlıyoruz.

4. Mevcut kapasiteniz ve alt yapınızla ilgili teknolojik ve/veya dijital anlamda yatırımlar yaptınız mı?

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinin (Airbus, Boeing, Embraer v.b) yapmış olduğu uçuş sistemlerini kullandığımız bu sektörde bizim gibi ikincil firmalar tarafından geliştirilmesi söz konusu olamaz.

Ancak biz bu sistemlerin kullanıcısı ve sunucusu olarak gerekli geri dönüşlerle ve iletişimi maksimumda tutarak katkıda bulunabiliyoruz. İşimizle doğrudan bağlantılı olarak ise eğitimlerimizi daha kontrollü olarak online verebiliyoruz ancak uçuş pratiklerimizi bireysel olarak simülasyon kabinlerimizi de yapabiliriz. Bizim firma olarak uzun vadede en büyük yatırımımız stratejik-dijital fırsatları kullanıp ulaşılabilirliği maksimum seviyede tutmak olacaktır.

5. Korona virüsü sonrası hava yolu taşımacılığı ve havacılık sektörünün bulunduğu durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce sektörü gelecekte neler bekliyor?

Covid-19 dönemi sektörde ki herkes için çok zor ve geleceği stratejik anlamda daha iyi okumak gerekiyor. Sektörü daha iyi okuyanları daha güzel günler , sektörü iyi okuyamayanları daha kötü günler bekleyecektir diyebiliriz.

Kısaca; gelecekte hava taşımacılığı modeli yıllara göre değişecektir. Daha küçük, daha hızlı ve daha çevreci taşıma uçakları hayatımızın bir parçası olacaktır.

Ve daha önce de bahsettiğim gibi dijitalleşme ile aktif havacılık sektörü arasında bir çekişme olacağını düşünüyoruz.

6. Korona virüs salgını sonrası havacılık artışını kolaylaştırmak için Devletler ne tür destekler yapabilir? Sizce devletler başarılı mı?

Devletler tarafından havacılık sektörü ve salgın ile bağlantılı ne tür çalışmalar yapıldığı şu an için bilinmediğinden dolayı bir yorum yapmam çok doğru olmaz. Fakat bayrak taşıyıcı (Network Taşıyıcılar ve/veya Havayolu İttifak Üyeleri; Sky Team, Star Alliance, One World..vb) hava yollarının bu süreci, özel hava yollarına (Low-Cost Taşıyıcılar v.b) göre daha rahat geçireceklerini tahmin edebiliriz. Tabiki bu ülkelerin kendi ekonomik ve dijital alt yapı süreçleri ile de ciddi anlamda bağlantılı diyebiliriz. Bu zor süreçte devletlerin de ekonomik yapılarına göre ulusal veya uluslararası milli ve özel hava yollarının COVID-19 salgın virüs sürecini ciddi kırılmalar olmadan atlatmaları için tüm çabayı sarfedeceklerini düşünüyoruz.

7. Ne tür sosyal sorumluluk faaliyetleri veya hizmetlerini faaliyete geçirdiniz? Ayrıca çevre konusu küresel olarak oldukça büyük bir sorun, çevre konusunda ne düşünüyorsunuz?

Türk örf ve anenelerine göre bir elin verdiğini diğer el bilmez. Biz de kurum (SKYART JAPAN) olarak çeşitli kurumlara ve ihtiyaç sahiplerine yardımlar da bulunuyoruz tabi ki. Ancak şunu söyleyebilirim sadece; Japonya’da çocuk esirgeme kurumlarıyla yaptığımız anlaşmalarla yaş sınırı dolduktan sonra genç kardeşlerimize kayıtsız şartsız iş garantisi veriyoruz. Ve benzeri birçok hizmetler de azımsanmayacak farklı sosyal sorumluluk projelerini üstlendiğimiz, desteklediğimiz ve de hayata geçirdiğimizi ifade etmek isteriz.

Akabinde Küresel iklim değişikliği ve Havacılık endüstrisin de (CO2 emisyonlarının azaltımı v.b) daha çevre dostu dönüşüm ve yenilikleri benimsiyor ve destekliyoruz. Ulusal ve uluslararası tüm projelerimiz/yatırımlarımız da çevre konusunu misyonumuz/vizyonumuz olarak üstlenmiş bulunmaktayız.

8. SKYART yönetim kurulu başkanı olarak oldukça başarılısınız ve çok büyük projelere imza attınız. Yönetme şeklinizi nasıl anlatırsınız?

Öncelikle şöyle, bir işi yönetmeden önce o işi çok iyi bilmek gerektiğine inanıyoruz. Biz işi mutfağında öğrenmediğimiz hiç bir şeyi yönetemeyiz. O yüzden öncelikle işi mutfağında öğrendik. Sonrasında ise öğrendiklerimizi iş hayatımıza ve iş ortaklarımıza aktardık.

Bunu da şöyle açıklayabiliriz. Çalışanlarımızla aramızdaki sınırları kaldırarak kendi öz benliğimizi onlara aktardık. Bunun şöyle bir avantajı var, biz olmasak bile çalışanlarımız bizim hassasiyetimizle hareket ederek operasyonlarımızı gerçekleştirebiliyorlar. Devamında ekip ruhunu yakaladığımız çalışanlarımızla markalaşmaya yönelik adımlar atıyoruz. Ancak markalaşarak kaliteyi artırmaktan bahsediyoruz. Müşteri ve İş ortaklarımızın menfaatlerini gözeterek olumlu geri dönüş temelli bir büyümeye odaklandık. Sonuç olarak şunu gururla söyleyebiliriz, sınırsız iletişimle insan yönetmenin başarısı olabilir bu.

9. Son olarak okullarımız ile paylaşmak istediğiniz konu var mı?

SKYART JAPAN olarak okurlarınıza en büyük tavsiyem ekipman ve donanıma yatırım yapmak yerine insana/eğitime yatırım yapmanız olabilir. Dürüstlük ve gerçekçilik temelinde ahlaklı bireyler yetiştirecek bir eğitim sisteminin oluşturulmasını tavsiye edebiliriz.

Ve genç okurlarınız için gelecek adına pek umutsuz olmamalarını, tüm birikimleri ile kendilerine yatırım yapmalarını diliyoruz. Hedef ve Hayallerinden asla ama asla vazgeçmesinler.

Malumunuz Dünya ve Havacılık endüstrisin de bir kıta değişimi söz konusu. İş ahlakı ve değerlerimiz ölçüsünde öncelikle Japonya, Uzak Doğu-Asya kıtalarında ticari anlam da yeni yatırımlar,iş ortaklıkları v.b projelere kurumsal anlamda hazır olduğumuzu veyahut da insani anlam da bireysel yardımcı olacağımızı da aracılığınızla açıklamak isteriz.

Air News Times ve ailesine bizlere sundukları bu güzel imkandan ötürü müteşekkiriz. Teşekkürler.

Japonya’dan herkese selamlar ve kucak dolusu sevgiler…!


  • arpa@luftairacademy.com | www.luftairacademy.com
  • arpa@skyart-japan.tokyo | www.skyart-japan.tokyo
- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika