spot_img
spot_imgspot_img
13.2 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Singapur Hava Yolları (SIA) ve Tata Sons (Tata), Air India ile Vistara’yı birleştirme konusunda anlaştı

Seçtiklerimiz

Singapur Hava Yolları (SIA) ve Tata Sons (Tata), Air India ile Vistara’yı birleştirme konusunda anlaştı.

SIA ayrıca işlemin bir parçası olarak Air India’ya 20.585 milyon INR (Yaklaşık 250 milyon Amerikan Doları) yatırım yaptı. Bu yatırım, SIA’nın tüm önemli pazar segmentlerinde güçlü bir varlığa sahip, genişlemiş bir Air India grubunda %25,1’lik bir hisse sahibi olmasını sağladı. SIA ve Tata, yasal onaylara tabi olarak birleşmeyi Mart 2024’e kadar tamamlamayı hedefliyor.

SIA, 30 Eylül 2022 itibariyle 17,5 milyar Singapur Doları olan bu yatırımı kendi iç nakit kaynaklarıyla tamamen finanse etmeyi planlıyor.

SIA ve Tata, gerekirse, genişleyen Air India’nın 2022/23 ve 2023/24 mali yıllarında büyümesini ve operasyonlarını finanse etmek için ek sermaye artışlarına katılmayı da kabul etti. Tamamlandıktan sonra SIA’nın %25,1’lik hissesine bağlı olarak, herhangi bir ilave sermaye artışındaki payı, yalnızca birleşme tamamlandıktan sonra ödenecek şekilde 50,200 milyon INR’ye (615 milyon Amerikan Doları) kadar olabilir.

Gerçek miktar, Air India’nın genişletilmiş iş planının ilerlemesi ve diğer finansman seçeneklerine erişimi gibi faktörlere bağlı olacaktır. SIA, herhangi bir ek sermaye artışı dahili nakit kaynaklarıyla tamamen finanse etmeyi amaçlamaktadır.

Bu işlem sayesinde SIA, Tata ile ortaklığını güçlendirecek ve Vistara’ya kıyasla dört ila beş kat daha büyük ölçekli bir kuruluşta stratejik bir hisse satın almış olacak. Birleşme, SIA’nın Hindistan’daki varlığını güçlendirecek, çoklu merkez stratejisini genişletecek, büyük ve hızla büyüyen havacılık pazarında doğrudan yer almaya devam etmesini sağlayacaktır.

Singapur Hava Yolları CEO’su Goh Choon Phong şunları söyledi: “Tata Sons, Hindistan’daki en köklü ve saygın isimlerden biridir. 2013 yılında Vistara’yı kurmak için yaptığımız iş birliği, kısa sürede birçok küresel ödül kazanan, pazar lideri bir tam hizmet hava yolunun ortaya çıkışıyla sonuçlandı.

“Bu birleşmeyle, Tata ile ilişkimizi derinleştirme ve Hindistan’ın havacılık pazarındaki heyecan verici yeni bir büyüme aşamasına doğrudan katılma fırsatımız oldu. Air India’nın dönüşüm programını desteklemek, önemli potansiyelini ortaya çıkarmak ve onu küresel sahnede lider havayolu konumuna geri getirmek için birlikte çalışacağız.”

Tata Sons Başkanı Bay Natarajan Chandrasekaran şunları söyledi: “Vistara ve Air India’nın birleşmesi, Air India’yı gerçekten birinci sınıf bir havayolu yapma yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşıdır.

Air India’yı her müşteri için her zaman harika bir müşteri deneyimi sağlamak amacıyla dönüştürüyoruz. Air India, dönüşümün bir parçası olarak hem ağını hem de filosunu büyütmeye, müşteri deneyimini yenilemeye, emniyeti, güvenilirliği ve zamanında performansı artırmaya odaklanıyor.

“İç ve dış hatlarda hem tam hizmet hem de düşük maliyetli hizmetler sunacak güçlü bir Air India yaratma fırsatı bizi heyecanlandırıyor. Singapur Hava Yolları’na devam eden ortaklıkları için teşekkür etmek istiyoruz.

Hindistan en hızlı büyüyen küresel ekonomidir ve 2027 yılına kadar dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olacağı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü havacılık pazarıdır.

Artan gelir seviyeleri ve havacılık altyapısında devam eden yatırımların desteğiyle, yolcu trafiğinin önümüzdeki 10 yıl içinde iki kattan fazla artması bekleniyor ve hava yolculuğuna olan talep artıyor. Buna rağmen Hindistan, kişi başına düşük uluslararası koltuk kapasitesi nedeniyle yetersiz hizmet almaya devam ediyor ve bu da önemli bir büyüme potansiyeli anlamına geliyor.

Air India, Ocak 2022’de Tata tarafından satın alınmasının ardından, temellerini güçlendirmek ve operasyonlarını yenilemek için geniş kapsamlı bir dönüşüm programı açıkladı, onu toparlanma yoluna soktu ve büyüme için konumlandırdı.

Air India ve Vistara’nın birleşimi önemli bir sinerji oluşturacaktır. Air India, iç ve dış havalimanlarında Vistara’nın ağında bulunmayan değerli merkezlere ve hava trafik haklarına sahiptir. Hindistan’ın önde gelen tam hizmet taşıyıcısı olarak geniş çapta tanınan Vistara ile Air India, operasyonel yeteneklerinden, müşteri tabanından, müşteri hizmetleri ve ürün mükemmelliğine güçlü bir şekilde odaklanmasından faydalanacaktır.

Bugün Air India (Air India Express ve Air Asia India dahil) ve Vistara, 38 uluslararası ve 52 iç hat varış noktasına hizmet veren toplam 218 geniş ve dar gövdeli uçağa sahiptir.

Entegrasyonla birlikte Air India, hem tam hizmet hem de düşük maliyetli yolcu hizmetleri sunan tek Hintli havayolu grubu olacak.

Böylece güzergah ağını ve kaynak kullanımını optimize edebilir, pazar segmentlerinde talebi yakalama konusunda esnek ve çevik olabilir. Buna ek olarak sadakat programını güçlendirmek için daha geniş bir tüketici tabanından da faydalanabilir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika