spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 14 Temmuz 2024

SHGM ile STM’den çok yönlü işbirliği

Seçtiklerimiz

SHGM ve STM arasında sivil havacılığın pek çok alanını kapsayan çok yönlü İşbirliği Protokolü imzalandı. Ana protokol metni kapsamında ilk etapta “siber güvenlik”, “havacılık güvenliği” ve “uçuşa elverişlilik” alanlarında üç ayrı işbirliği anlaşmasına daha imza atıldı. 
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında, sivil havacılığın çeşitli alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik  İşbirliği Protokolü imzalandı.
 
SHGM Vecihi Hürkuş Toplantı Salonu’nda 8 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen imza töreni ile Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri KESİCİ ve STM Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından işbirliği protokolü imza altına alındı. 
 
İmzalanan protokol kapsamında eğitim, danışmanlık, ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunma, teknoloji geliştirme/teknoloji kazanım projeleri oluşturma/yürütme, ortak seminer ve konferanslar düzenlenmesi konularında iki kurum arasında işbirliği yapılacak. Protokol ile ayrıca  STM havacılık çözümlerinin SHGM tarafından ulusal ve uluslararası alanlarda desteklenmesi ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tarafların etkinlik ve erişebilirliklerini artırıcı (mal ve hizmetler) ürünlerin tasarlanması, üretilmesi ve satışı kapsamında iş planlarının hazırlanması, stratejilerin belirlenmesi ve uygulanması konularında da mutabakat sağlandı.
 
İşbirliği Protokolü kapsamında ilk etapta 3 alanda anlaşma imzalandı…
 
İlk etapta kapsayıcı ana protokol metni ve her bir işbirliği alanına yönelik olarak ayrı lahikalar şeklinde imzalanması öngörülen işbirliği protokolü kapsmında “siber güvenlik işbirliği anlaşması”, “havacılık güvenliği işbirliği anlaşması” ve “uçuşa elverişlilik alanında işbirliği anlaşması” imza edilmiştir. 
 
Siber Güvenlik İşbirliği Anlaşması uyarınca bu protokolde yer alan sorumlulukları yerine getirmek üzere ortak bir çalışma grubu kurularak, siber güvenlik tatbikatı, sızma testi, siber istihbarat ve SOC hizmeti, siber güvenlik eğitim hizmetleri sunulması ve uluslararası platformlarda ortak çalışmaların yürütülmesi gibi hususlarda işbirliği sağlanacaktır.
 
Havacılık Güvenlik İşbirliği Anlaşması’na göre uluslararası çalışma gruplarında ortaklaşa temsil, güvenlik cihazları ve teknolojileri ve bu teknolojilerin sertifikasyonu, güvenlik eğitimleri, risk ve tehdit değerlendirmesi, patlayıcı tespit köpekleri, davranış analizi, tarayıcı yeterlilikleri ve sertifikasyonu, yolcu bilinçlendirilmesi, biyometrik sistemler, makinede okunabilir seyahat dokümanları gibi konularda işbirliği yapılacaktır
 
Uçuşa Elverişlilik Alanında İşbirliği Anlaşması kapsamında ise SHGM sertifikasyon altyapısının güçlendirilmesi için teknik danışmanlık çalışmalarının yapılması, sektörün bilgilendirilmesi kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere destek verilmesi, uluslararası çalışma gruplarında işbiriliğine gidilecektir.
 
İlk etapta imzalanan bu anlaşmalarının yanısıra ileriki süreçte  havaalanları seyrüsefer yardımcı cihazlarının ( Radar, VOR, NDB, DME, LLZ, GP) çevresinde bulunan doğal ve suni yapılardan olumsuz etkileşimine yönelik analizlarin yapılması konusunda bir işbirliği anlaşması imzalanması da planlanıyor. Gelişime ve gelişmeye açık bir şekilde imzalanan protokol kapsamında ihtiyaç duyulan diğer havcılık alanlarında da yeni işbirliği anlaşmaları imzalanabilecek.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika