spot_img
spot_imgspot_img
26.7 C
İstanbul
Salı, 26 Eylül 2023

SHGM,Dolmuş Uçak Projesi’ni hayata geçirdi

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), küçük gövdeli uçaklarla bölgesel hava taşımacılığını içeren Dolmuş Uçak Projesi’nin hayata geçtiğini bildirdi.

       

Genel Müdürlükten  yapılan  yazılı açıklamada, Borajet’e ATR72-500 tipi üç turboprop (pervaneli) uçak ile tarifeli ve tarifesiz seferlerle yolcu taşımacılığı yapmak üzere işletme ruhsatı verildiği kaydedildi.

       

Borajet’e, asıl ruhsat hazırlıklarını tamamlaması ve ilgili mevzuat kapsamındaki gereklilikleri yerine getirmesi için bir süre önce ön izin verildiği ifade edilen açıklamada, Borajet’in SHGM’nin yaptığı inceleme ve değerlendirmelerin ardından bugün ruhsat almaya hak kazandığı belirtildi.

       

  İşletmenin  önümüzdeki 15 günlük zaman diliminin sonunda eğitim uçuşları ve uçuş programını tamamlamasının ardından uçuşlara başlamasının beklendiği bildirilen açıklamada, 66 yolcu kapasiteli üç turboprop uçağı bulunan işletmenin Tokat, Siirt, Zonguldak, Kapadokya gibi havaalanlarına sefer düzenlemeyi planladığı kaydedildi.

       

Açıklamada, ”Türkiye’de Dolmuş Uçak Taşımacılığı yapacak ilk işletme olan Borajet, gerçekleştireceği uçuşlarla söz konusu illeri büyük havaalanlarına bağlayacak ve böylece bu illerin dünya ile bağlantısı daha kısa sürede sağlanmış olacak” dedi.

       

Uçakların tamamını peşin ve yüzde yüz yerli sermaye ile alan Borajet’in ödemesini gerçekleştirdiği dördüncü uçağının da yakın zamanda Türk tesciline girmesi beklendiği belirtilen açıklamada, Dolmuş Uçak Projesi ile de ticaret, turizm ve sanayinin yoğun olduğu yerlerdeki büyük havaalanlarına küçük gövdeli uçaklarla yapılacak çapraz uçuşlar ile hava taşımacılığının geliştirilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

       

       

 

       

       

İki yeni hava taksi işletmesi geliyor…

       

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından daha önce ön izin verilen iki işletmeye hava taksi işletme ruhsatı verildi.

       

Palmali Havacılık ve Rec Havacılık,  Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği kapsamında hava taksi işletmeciliği yapmak üzere SHGM’den izin aldı.

       

Daha önce genel havacılık işletme ruhsatı bulunan Palmali Havacılık, ön izin sürecinde gerekli tüm hazırlıklarının tamamlayarak yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından ruhsat almaya hak kazandı. Gemicilik sektöründeki büyük yatırımları ile dikkati çeken işletme, 4 adet iş jeti ile hava taksi işletmeciliğine başlayacak.

       

İstanbul merkezli uçuş yapacak olan işletme, Türkiye’de bu kadar çok sayıda iş jeti ile Hava Taksi işletmeciliği için SHGM’ye başvuruda bulunarak, ruhsat almaya kazanan ilk işletme oldu.

       

Ankara merkezli Rec Havacılık da, ön izin sürecindeki çalışmalarını tamamlayarak 22 Nisan 2010 tarihinde hava taksi işletmeciliği yapmak için ruhsat aldı.

       

Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde iş adamları için alternatif ulaşım aracı olmanın yanı sıra fotoğraf ve film çekimi, geziler ve turlar, hava ambulansı gibi konularda da hizmet veren hava taksi şirketlerinin sayısı, bu iki işletmeye verilen izinlerle birlikte 61’e yükseldi.

       

Hava Taksi işletmeleri filolarını büyütüyor…

       

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 2009 yılında 5 taksi işletmesinin ruhsatını iptal etmişti.

       

2008 yılında sayıları 66’ya kadar yükselen ve söz konusu iptallerle 2009 yılı sonunda 61’e düşen hava taksi işletmelerinin sayısı, 2010 yılında 3 işletmenin işletme ruhsatının iptal edilmesi ve 3 yeni hava taksi işletmesinin eklenmesi ile 61 oldu. Bu işletmelere ait hava aracı sayısı ise 261’e ulaştı.

       

Hava taksi işletmelerine yönelik denetimlerini aralıksız sürdüren SHGM, 2002 yılından bu yana toplam 25 hava taksi işletmesinin ruhsatını iptal etti. Bu iptallerle gereklilikleri yerine getirmeyen işletmeler sektörden çekilirken, mevcut işletmeler filolarını büyütmeye devam etti ve sadece 2009 yılında hava taksi işletmelerinin filolarına ekledikleri hava aracısı sayısı 34’ü buldu.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika