spot_img
spot_imgspot_img
17.5 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Rusya’ya, 2 uçak dolusu yardım

Seçtiklerimiz

ABD, haziran ayının ortasından beri aşırı sıcak havalar yüzünden ülkenin özellikle batı bölgesinde bir çok yerde çıkan yangınla mücadele eden Rusya’ya, 2 uçak dolusu yardım malzemesi gönderdi.

       

Rus televizyonları, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait yardım malzemesi taşıyan iki adet C-130 tipi uçağın, bu sabah erken saatte Moskova’daki Vnukova havaalanına indiğini ve gün içinde 2 adet C-130 uçağının daha beklendiğini kaydettiler.

       

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Uluslarası İlişkiler Bölümü yetkililerinden Valeriy Şuikov, havaalanında yaptığı açıklamada, "Bize bu çok zor dönemde uzatılan eli, bu jesti her zaman hatırlayacağız" dedi.

       

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’ya gönderilen yardım malzemelerinin tutarının 4,5 milyon dolar civarında olduğunu açıklarken, yardım malzemeleri arasında su tankları, tulumba, el malzemeleri, ateşe dayanıklı giysi ve tıbbi malzeme bulunuyor.

       

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ülke genelinde 56 bin hektarlık alanda 480 yangının devam ettiğini belirtirken, özellikle son dönemde yangınların söndürülmesiyle ilgili çalışmaların daha fazla sonuç alıcı olduğunu kaydetti.

       

Rusya, Sovyetler Birliği döneminden beri yabancılara kapalı bulunan Sarov’daki nükleer tesis civarındaki yangının söndürülmesi için binlerce itfaiyeci gönderirken, yangının Sarov’daki nükleer tesise sıçramasını engellemek için yoğun çaba harcandığı belirtildi.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika