spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Rusya Suriye’de Havalimanı İnşa Edecek

Seçtiklerimiz

El Vatan gazetesine konuşan Sabuni, 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleşen hükümetler arası komisyonun toplantısında Rus ve Suriyeli heyetlerin yaklaşık 30 yatırım projesini başlatmak üzere protokol ve ikili anlaşmalara imza attıklarını, anlaşmalara göre söz konusu projelerin 2019-2021 döneminde hayata geçirilmesinin planlandığını aktardı.

 

Projelerden 8 tanesinin sanayi sektörüyle ilgili olduğunu söyleyen Sabuni, "Bu projelerin en önemlisi, Hama’daki otomobil lastiği fabrikasının restorasyonu ve Halep’in Selamiye kentinde yeni çimento fabrikasının inşaatını kapsayan projeler" diye konuştu.
 
Projelerin arasında sanayi alanında 2 profesyonel eğitim kurumu, bilimsel araştırmaları güçlendirme, su kaynakları ve gıda üretimi kurumlarının yer aldığına dikkat çeken bürokrat, 7 konut projesinin de gündemde olduğu bilgisini verdi.
 
"Sağlık sektöründe de 2 proje var, bunların en önemlisi Rus-Suriye ortak aşı üretim fabrikasının inşaat projesi" diyen Sabuni, binaların hızlı yapımını sağlayan elemanların üretiminin de yerel ortamda yapılacağını belirtti.
 
3 projenin ulaştırma alanı ile ilgili olduğunu söyleyen Sabuni, "Fosfat kaynaklarından Tartus limanına kadar demiryolu geliştirme, ayrıca Tartus’ta eskiden tarım için kullanılan havalimanın yerine ‘yap-işlet-devret’ usulüyle yeni havalimanı inşaatı projeleri söz konusu" ifadelerini kullandı.
 
Daha önce Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Vladimir Padalko, Suriye’nin yeniden kalkınma sürecinde 100 Rus şirketinin yer alacağını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika