spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Rusya’nın kadınlardan oluşan uzay mürettebatı

Seçtiklerimiz

Roscosmos’tan bir kaynak, Rus basınına yaptığı açıklamada "Genç kadınlardan oluşan, uzay ve roket alanında uzmanlaşmış tam teşekküllü bir kozmonot takımı kurulacak" dedi.

 

Roscosmos’un kapıları 2018 yılında da kadınlara tamamıyla açıktı, ancak gönüllü olmak üzere yapılan başvuruların sayısı oldukça azdı. Ancak bu sefer, Roscosmos başvuru beklemek yerine, adayları kendisi arayacak.
 
Kaynağa göre, bu gelişmenin öncülüğünde, uzay yürüyüşlerinde kullanılan Orlan uzay giysileri üzerinde değişiklikler yapılarak kadın kozmonotlara uyarlanacak.

"Hayvanların dış iskeletlerinin formu uzay giysilerine uyarlanacak. Böylece fiziksel iş gücü kullanılması gereken durumlarda operatörün eli güçlendirilmiş olacak. Bu gelişme uzay gemisinin, özellikle de Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıkıldığında son derece kullanışlı olacak" dedi.

 

Kadın kozmonotlar ayrıca, gelecekteki Ay görevleri için de eğitilecek.
 
Şimdiye dek uzayda bulunan Rus kadınlarının sayısı yalnızca dört: Valentina Treşkova, Svetlana Savitskaya, Yelena Kondakova ve Yelena Serova. NASA’nın uzaya gönderdiği kadın sayısı ise 47.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika