spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Rusya, modernizasyon için 5 trilyon ruble ayırdı

Seçtiklerimiz

2020 yılına kadar federal bütçeden  havaclık sektörünün yerdeki altyapı sisteminin modernizasyonuna ve uçakların geliştirilmesine 5 trilyon rubleden çok ayrılacak.

 

Rusya devletbaşkanı Dmitriy Medvedev,uçak sanayiinin modernizasyonuna ilişkin sorunları ele alan Güvenlik Konseyinin toplantısında konuşurken harcanacak her rublenin  verimi olması gerektiğini kaydederek şöyle konuştu:                            

 

Daha bu yıl 38 havacılık kompleksinde yeni tesisler yapılmalı. Moskova bölgesindeki,Soçi,Vladikavkaz,Kazan,Kuril adalarındaki komplekslerdir bunlar. 5 yıl sonra  yerdeki 60’tan çok  altyapı tesisinin modernizasyonu yapılacak. Hava yolları şirketlerinin emrindeki uçakların yerine  gliştirilmiş uçakları geçirmek,yapılması gereken başka bir görevdir. Yerli mal uçakların  alımları hava yolları şirketlri için yararlı olmalı. Ama   herhangi uçakların alımları söz konusu değil.Rusya’nın uçak  sektörü yabancı uçak şirketleriyle başarıyla rekabet  edecek halde olmalı.Rusyanın ürünü uçaklar nitelikleri acısından yabancı  şirketlerin  ürünlerinden  aşağı kalmamalı,

 

Günümüzde  Rusya uçak sanayiinde   durumun iyi olduğu söylemez.Hele sivil uçak üretiminde durum zor. Geçen yıl yalnızca 7 aded   sivil uçak yapıldı Bu yıl da 20  uçak fazla üretildi.Ama bu, dünyadaki uçak şirketlerinin üretiminden kıyaslanmayacak kadar az. Bunun için devlet ,uçak sanayiindeki modernizasyona başladı.  Rusya Duma Meclisi Ekonomi Politikası Komitesi

 

eksper grubu  başkanı İrina Rukina ,uçak sanayiindeki modernizasyonun başka ekonomi sektörlerindeki gelişmelere yolaçacağını kaydetti ve şöyle konuştu:   Uçak sanayiindeki modernizasyon bilimin gelişmesini teşvik edecek,mühendislik  devrimine yolaçacak. Geliştirilmiş uçak projelerinin uygulanması uzun vadede uçak sanayiinin gelişmeler göstermesine hizmet edecek. Son derece çekici “Superjet” projesi,şüphesiz dünya uçak sanayiine damgasını vuracak.

 

 “Suhoy Superjet-l00 “uçağının ilk uçuşu  Uzaycılık günü olan l2 Nisanda yapılacak. Rusya’nın diğer son derecede çekici  sivil uçak projeleri de var. Airbas A-320 ve Boeing 737 uçaklarının rakibi olacak  orta menzilli MS-2l uçağının projesi bunlardan biridir. Akeri uçaklara delince 5. kuşaktan avcı uçağı  takdire değer.  Kaydetmek gerek ki, Rusya sivil uçak  üretiminden  farklı olarak askeri uçak üretiminde dünyada önde gelen bir ülkedir.

 

Askeri uçakların ihracatı açısından  da dünyada ikinci sırayı alıylor.

 

Perspektifli uçak modellerini geliştirip seri halinde üretimine başlamak, uçak üreticilerinin erişmeleri gereken bir amaç olarak belirlendi. Dmitriy Medvedev’in kaydettiği gibi , uçak tasarımcılığı,mühendislik alanlarındaki  çalışmaları teşvik etmekle ve gerek eski gerekse yeni ortaklarla sıkı işbirliği yapmakla bu  amaca erişilmeli.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika