spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Rusya’dan AB’ye havada misilleme geldi

Seçtiklerimiz

Rus şirketlerinin, AB’nin kendi topraklarına iniş kalkış yapan uçak şirketleri için uygulamaya koyduğu karbon vergisini ödemesine yasak getiriliyor. Sera gazı emisyonlarının azaltması konusundaki konferansta, AB’ye cevap olarak ciddi önlemler masaya yatırıldı. Avrupa’ya hava yolu seferleri de artıyor. Böylece bilet fiyatlarının ucuzlaması bekleniyor. İşte ayrıntılar:

Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre, Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Valeriy Okulov, Avrupa Birliği (AB) dışından 33 ülkenin katıldığı, sera gazı emisyonlarını azaltması konusundaki sorunlara yönelik konferans sonrası yaptığı açıklamada, Rusya’nın önümüzdeki dönemde başta Almanya, Güney Kıbrıs, Fransa ve İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerine uçuşları artıracağını bildirdi.

Rus hava yolu şirketlerinin, AB’nin kendi topraklarına iniş kalkış yapan uçak şirketleri için uygulamaya koyduğu karbon vergisini ödemesinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısının önümüzdeki aylarda Duma’ya sunulmasının beklendiği bilgisini veren Okulov, Trans Sibirya güzergahı için Avrupalı hava yolu şirketlerine tanınan ek izinlere sınırlandırılma getirilmesinin planlandığını da ekledi. Bu durumda, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerin şirketlerinin bu hatta Avrupalı şirketlerin önüne geçeceği belirtiliyor.

Konferansta gündeme gelen diğer önlemlerden bazıları şöyle:

-Chicago Konvesyonu uyarınca AB’ye karbon vergisi hakkında dava açılması,

-Hava yolu şirketlerine, AB’nin koyduğu kotalara uyma yasağı getirilmesi,

-AB hava yolu şirketlerine, kota sisteminin doğuracağı sınırlamaları ve zorlukları anlatmaya yönelik özel çalışma yürütülmesi,

-Sera gazı emisyonu konusunda AB’nin diğer ülkelerden şirketlere uyguladığı taleplerin, AB’li şirketler için de uygulanması,

-Kotaların DTÖ kotalarına uygunluğunun değerlendirilmesi,

-Avrupallı hava yolu şirketleri için ek vergiler getirilmesi.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika