spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Rus kozmonotlar Uzayda 6 Saat Yürüyecek

Seçtiklerimiz

Rus Uzay Ajansı Roscosmos için çalışan Oleg Kononenko ve Sergei Prokopyev, Soyuz’un dış yüzeyini incelemek için altı saatlik bir uzay yürüyüşü yapacak.

Daha önce 2 milimetre çapında olduğu belirtilen yamalı deliğe yakından bakacak olan iki kozmonot, söz konusu deliğin uzmanlar tarafından incelemesi için detaylı bir bir ön rapor hazırlayacak. Yürüyüş sırasında alınan bazı numuneler ise 20 Aralık’ta dünyaya dönecek bazı astronot ve kozmonotlar tarafından incelenmek için ilgili uluslararası kurumlara teslim edilecek.

 
Aralık ayı başında istasyona gelen NASA astronotu Anne McClain ile Kanada Uzay Ajansı astronotu David Saint-Jacques Rus kozmonotların yapacağı uzay yürüyüşünün hem fiziksel hem de teknik olarak yorucu olacağına dikkat çekti.
 
Deliğin sebebi bilinmiyor


Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un şefi Dimitry Rogozin söz konusu deliğin üretim sırasında veya yörüngedeyken delinmiş olma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.
 
Rogozin eylül ayında yaptığı açıklamada ise söz konusu deliğin uzayda astronotlar tarafından da açılmış olabileceğini kaydetmişti.
 
Soyuz’daki delik bantla kapatılmıştı


Söz konusu deliğin, geçtiğimiz Haziran ayının başında ISS personelini istasyona taşıyan Soyuz isimli Rus uzay aracında oluştuğu tespit edilmişti.
 
İstasyonda bir sızıntının olduğu hava basıncı sensörleri sayesinde öğrenilmişti. Bunun üzerine görev kontrol merkezleri, ISS’teki astronotları ilk müdahaleyi yapmaları için uyarmıştı.
 
Alman astronot Alexander Gerst deliğin yerini parmağını gezdirerek bulmuş ve deliği bant ve dolgu malzemesi kullanarak kapatmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika