spot_img
spot_imgspot_img
4.7 C
İstanbul
Perşembe, 22 Şubat 2024

Pilot Sınavları 20 Ekim de

Seçtiklerimiz

 

PİLOT SINAVI İÇİN

 

1)       Pilot lisansı veya aletle uçuş yetkisi için teorik bilgi sınavları;

a)   SHY-1 Uçak Pilotu Yönetmeliği (06/06/2006)

b)  SHT-1F Teorik Bilgi Sınav Talimatı (Revizyon-2) (13/04/2004)

c)  Askeri Pilotların Lisanslandırılması Talimatı (Reviyon-1) (17/01/2005)

d) Polis Pilotların Lisanslandırılması Talimatı(29.03.2005)

e)  JAA Ülkesi Olmayan Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Lisans ve Yetkilerin Çevrilmesi Talimatı

f)    JAR-FCL-1(Aeroplane) ve JAR-FCL-2 (Helicopter)

g)   Silah sistem operatörü ve seyrüsefer subaylarının uçuş ve teorik bilgi eğitimlerinin kredilendirilmesi genelgesi (25/01/2006)

hükümlerine göre yapılır.

2)       Uçuş Eğitim Organizasyonu tarafından eğitimlerine dair Aday Bilgi Formu gönderilmiş olan adaylar, sınavlara katılmak için, FORMLAR kısmındaki ilgili “Sınav Başvuru Formunu” ARKALI ÖNLÜ olarak yazdırıp açıklamalara göre doldurup, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren orijinal banka dekontunu iliştirip Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Bosna Hersek Cad. No:5 06338 Emek/ANKARA adresine elden veya posta ile gönderilir. Fax ile gönderilen formlar işleme alınmaz.

3)       Sınav giriş ücretleri;

Ziraat Bankası Emek Şubesi 48011741-5001no.lu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hesabına sınavdan önce yatırılır ve orijinal dekont başvuru formuna eklenir. Bilgisayar çıktısı, fax gibi dekontlar kabul edilmez. Ödemesi eksik olan başvurular işleme alınmaz.

4)       Sınav haftasının ilk gününden en az 14 gün önce ulaşmayan başvurular işleme alınmaz. Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.

5)       Sınavlar, bilgisayarlı sınav sistemiyle, öğleden önce 09.00-12.30 öğleden sonra 13.30-17.00 saatleri arasında yapılır. Adaylar kendilerine tahsis edilen zaman dilimlerinde, istedikleri dersten başlayarak sınavlara girebilirler.

6)       Randevu verme, başvuruların geliş sırasına göre değerlendirilir. Ancak ders sayısı ve sınav süreleri  fazla olan adaylara öncelik tanınır.

7)       Adayların Sınav günü tercihleri diğer başvurulara ve sınav salonunun durumuna göre dikkate alınır, ancak bir sınav günü doldurulmadan diğer günlere randevu verilmez.

8)       Randevu sayfasında birlikte renklendirilmiş olan adaylar, ders sayıları az olduğu için aynı saat diliminde sırayla sınava gireceklerdir.

9)       Sınav randevuları, sınav sonuçları ve diğer bilgiler SHGM resmi internet sayfasında yayınlanır, ayrıca bildirim yapılmaz. Randevular yayınlandıktan sonra değişiklik yapılmaz. Randevusuna gelmeyen aday bir oturum hakkını kaybetmiş olur.

10)   Sınava ilk defa girecekler, JAR-FCL 1.485/2.485 gereğince Başvuru Formunda ilgili bölümü teorik eğitimin tamamlandığı Uçuş Eğitim Organizasyonuna onaylatır. JAR-FCL 1.490/2.490’daki şartlar dahilinde başarısız olup ilave eğitim alanlar için de bu bölüm onaylanır.

11)   Adayların başvurdukları sınav için geçmeleri gereken her bir dersten en fazla 4 denemede başarılı olmaları gerekmektedirler. Bu 4 hak, 18 aylık süre içinde ve en fazla 6 sınav oturumuna katılarak kullanılabilir. 18 ay içerisinde, en fazla 6 sınav oturumuna katılarak her bir dersten en fazla 4 hakta  tüm derslerini geçemeyen adaylar ED-01 Eğitim Direktifi hususlarına göre ilave eğitim aldıktan sonra, sınavlara ilk defa başvuruyormuş gibi tüm derslerden yeniden girerler.

www.shgm.gov.tr

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika