spot_img
spot_imgspot_img
15.9 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Pilot güvenliği için kokpite ikinci bariyer konuluyor

Seçtiklerimiz

ABD Federal Havacılık İdaresi yetkilileri, 2025 ortasından sonra inşa edilen yeni uçaklarda, yolcuların ana kapı açıkken kokpite girmesini zorlaştırmak için ikinci bir bariyer koyulacağını bildirdiler.Federal Havacılık İdaresi kuralı, 2025 ortasından sonra yapılan ticari uçaklar için geçerli olacak.

Kural tarifeli uçuş yapan havayollarını etkileyecek, ancak charter operatörlerini etkilemeyecek. Havayollarının mevcut uçakları güçlendirmesini gerektiren bir hüküm yoktur.

FAA’nın güvenlikten sorumlu yönetici yardımcısı David Boulter, “Hiçbir pilot, uçuş güvertesine izinsiz giriş konusunda endişelenmemeli,” dedi.Pilotların banyo molası vermesi veya yemek yemesi için kapı açıldığında kokpit saldırganlara karşı daha savunmasız hale geliyordu.

FAA, Federal Register’da yayınlanan ikinci bariyerin “Bir saldırıyı, saldırgan uçuş güvertesine ulaşmadan önce açık bir uçuş güvertesi kapısının kapatılıp kilitlenebilmesi için yeterince uzun süre kazanmayı” amaçladığını söyledi.

FAA, her bir ikinci bariyerin satın alınması ve kurulmasının 35.000 $’a mal olacağını tahmin ediyor.Pilot sendikalar, FAA’dan ikinci bariyer gereksinimini eski uçaklar da dahil olmak üzere tüm havayolu uçaklarını kapsayacak şekilde genişletmesini istedi.

Sadece yeni uçakları örtmenin bilinen bir güvenlik açığı yaratacağını söylediler.Endüstri ticaret grubu Airlines for America ve United Airlines, mevcut güvenlik adımlarının etkili olduğunu savundu.

İkinci bariyerlerin yalnızca gelecekteki uçak türlerinde gerekli olmasını istediler Bu, Boeing 737 Max ve Airbus A320 jetleri gibi FAA onaylı uçakların yeni kopyalarının, 2025 ortasından sonra inşa edilmiş olsalar bile ikincil bariyerlere ihtiyaç duymayacakları anlamına geliyor.

FAA, Kongre’nin şartın tüm yeni uçaklar için geçerli olması gerektiği konusunda net olduğunu söyledi.Pilot grupları kuralın bir yıl içinde yürürlüğe girmesini isterken, havayolu endüstrisi, Boeing ve Airbus, üç yıl süre istedi.

FAA, iki yılın yeterli olduğunu söyledi, Eylül 2001 terör saldırılarından sonra uçak üreticilerine kokpit kapılarını güçlendirmeleri için daha az zaman verildi. FAA, Delta Air Lines ve United’ın bazı uçaklarına gönüllü olarak ikinci bariyerler eklediğini bildirdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika