spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Pegasus’tan çocuklara anlamlı süpriz…

Seçtiklerimiz

PEGASUS İLE YÜKSEKLERE UÇUŞ SERGİSİ, ÇOCUKLARI UÇMANIN GİZEMLİ DÜNYASIYLA BULUŞTURACAK.

 “Pegasus ile Yükseklere Uçuş” sergisi, 31 Mart-30 Haziran 2012 tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş, Mustafa Kemal Merkezi’nde çocukları, mitolojiden günümüze uçmanın temel dinamikleri ile tanıştıracak.

Pegasus İle Yükseklere Uçus Sergisi Açılışında Ali Sabancı’dan Çocuklara Anlamlı Sürpriz…

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı sergi açılışında gerçekleştirdiği, konuşmasında; misafirler arasında yer alan çocuklara anlamlı bir sürpriz yaptı. Uçağa binmeyen çocukların parmak kaldırmasını  isteyen Sabancı; sergi açılışındaki tüm öğrencileri, öğretmenlerinin izni ile 23 Nisan’da Anıtkabir’i ziyaret etmek üzere Pegasus Hava Yolları ile Ankara’ya davet etti.

İstanbul, 30 Mart 2012 – Türkiye’de havacılık sektörünü değiştiren, ilklerin hava yolu Pegasus, bu misyon çerçevesinde yine bir ilke imza atıyor. Pegasus, Viyana ZOOM Çocuk Müzesi’nin (ZOOM Kindermuseum), çocukistanbul ile birlikte gerçekleştirdiği “Flying-High – Yükseklere Uçuş” sergisine İstanbul’da ev sahipliği yaparak, çocukları uçmanın gizemli dünyası ve temel dinamikleri ile tanıştıracak.

Pegasus ana sponsorluğu ve Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ile Avusturya’nın Viyana ZOOM Çocuk Müzesi ve çocukistanbul işbirliği ile gerçekleştirilen sergi, 30 Mart’ta düzenlenen bir tören ile Beşiktaş Çağdaş, Mustafa Kemal Merkezi’nde açıldı.

Türkiye’nin ilk çocuk müzesi sergisi olan Pegasus ile Yükseklere Uçuş, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, serginin küratörü Viyana ZOOM Çocuk Müzesi Direktörü Dr. Elisabeth Menasse-Wiesbauer ve çocukistanbul kurucularının açılışını yaptığı sergiye, Şair Mehmet Emin Yurdakul İlköğretim Okulu öğrencileri,  Pegasus Ailesi çocukları ve 26. Boeing 737-800’e ismini veren Yağmur Demir de katıldı.

PEGASUS’TAN ÇOCUKLARA ANLAMLI SÜRPRİZ…

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı sergi açılışında gerçekleştirdiği, konuşmasında; misafirler arasında yer alan Şair Mehmet Emin Yurdakul İlkokulu öğrencilerine anlamlı bir sürpriz yaptı. Uçağa binmeyen çocukların parmak katılmasını isteyen Sabancı; sergi açılışındaki tüm öğrencileri, öğretmenlerinin izni ile 23 Nisan’da Anıtkabir’i ziyaret etmek üzere Pegasus Hava Yolları ile Ankara’ya davet etti.

Açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Pegasus’un minik misafirlerine verdiği önemin altını çizdi. Sabancı, “En değerli varlığımız çocuklarımız. Çocuklarımız için yaşıyor, onlar için güvenli bir gelecek yaratmaya çalışıyoruz. Misafirleri için misafirleriyle birlikte büyüyen Pegasus Hava Yolları olarak, tarifeli uçuşlara başlamamızın  7. yılında, yine yepyeni bir ilke imza atıyoruz. Türkiye’de havacılığı değiştiren havayolu olma misyonumuz çerçevesinde kurulduğumuz günden bu yana, kendilerine birçok yenilik sunduğumuz minik misafirlerimiz için yine bir ilki gerçekleştirerek, onları uçmanın gizemli dünyası tanıştırmak üzere Türkiye’nin ilk çocuk müzesi sergisi olan Pegasus ile Yükseklere Uçuş sergisinin ana sponsorluğunu üstlendik. Önümüzdeki dönemde büyük küçük tüm misafirlerimiz için ilkleri sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ise kültür ve sanatla yönettikleri Beşiktaş Kenti’nde gerçekleştirilen bu sergiye destek olmaktan memnuniyet duyduklarını, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla birlikte gökyüzünü keşfedeceğimiz bu sergide buluşmak bizim için çok anlamlı. Pegasus ile Yükseklere Uçuş Sergisi’nde yer alan interaktif uygulamaların çocuklarımız kadar yetişkinlerimizin de ilgisi çekeceğine inanıyoruz. Beşiktaş Belediyesi olarak böyle yaratıcı ve yenilikçi bir sergiye ev sahipliği yapmaktan ve destek vermekten sonsuz mutluluk duyuyoruz.” sözleriyle ifade etti.

Serginin küratörü Viyana ZOOM Çocuk Müzesi Direktörü Dr. Elisabeth Menasse-Wiesbauer ise konuşmasında “Doğa bilimleri ile hayal dünyası ve sanat bir araya gelmeseydi bugün belki uçuyor olmayacaktık. Bu sergi çocuklara, bu bileşimin geçmişten bu yana ve ileride ne kadar temel bir rol oynadığını gösteriyor. ZOOM olarak bu sergiyi İstanbul’da görmekten büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz. çocukistanbul ile işbirliği yapmak bizim için bir şans ve değerli bir birliktelik oldu”  ifadesini kullandı.

Pegasus ile Yüseklere Uçuş sergisinin uyarlama, uygulama ve organizasyonunu gerçekleştiren çocukistanbul’un kurucu ortağı Erdoğan Kahyaoğlu da ülkemizde çocukların, dünyada 100 yıllık bir tarihi olan “Çocuk Müzeleri” ile henüz tanışmamış olduğunu hatırlatarak, “Avrupa’nın köklü ve deneyimli  çocuk müzesi ZOOM ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu sergi, zengin içeriği ve tümüyle interaktif yapısıyla, çocuklara dokunarak, yaparak, deneyimleyerek ve her şeyin ötesinde birlikte özgürce eğlenerek, öğrenecekleri nitelikli bir ortam sağlıyor. Bu yapısıyla bir ilk olmasının ötesinde, ileriye doğru önemli bir adım olduğu inancındayız” dedi.

Beşiktaş Çağdaş, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 450 metrekarelik bir alanda kurulan “Pegasus ile Yükseklere Uçuş” sergisinde çocuklar atölye çalışmaları, film gösterimleri, konferanslar ve çeşitli etkinliklere uçmanın temel dinamiklerini etkileşimli olarak öğrenecekler. Yetişkinler ve aileler de çocukların bu keyifli serüvenini onlarla paylaşabilecekler.

“Pegasus ile Yükseklere Uçuş” sergisinde, çocuklar doğada uçan nesneleri ve uçmanın dinamiklerini inceleyerek, kendi uçan nesnelerini tasarlayacak. Ağır nesnelerin havada nasıl durabildiğini öğrenecek, sıcak hava balonunu uçuracak, roket koltuğunda seyahat edecek ya da uçan kahramanların kılığına bürünebilecekler.

Çocuklar, dev bir uçak ve kontrol kulesinde, pilot, hostes, kontrol ve yer görevlisi olarak, eğlenerek öğrenecekler.

Beşiktaş Çağdaş, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 3 ay boyunca açık kalacak sergide rezervasyonlu hafta içi rehberli okul turları ücretsiz olacak, hafta sonları da 5 TL ücret karşılığı yine rehberli olarak gezilebilecek.

 “Pegasus ile Yükseklere Uçuş” sergisi hakkında detaylı bilgiye, sergi süresince gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ve tüm yan etkinliklerin ayrıntılı programına  www.flypgs.com ve www.cocukistanbul.org internet sitelerinden ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika