spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Pegasus’ta sendikanın adı işten atmaya yetti

Seçtiklerimiz

THY’den basın açıklamasına katıldığı için atılan 305 işçiden biri olan D. G., 8 ay direndikten sonra ailesini geçindirmek için girdiği Pegasus Havayolları’na ait şirketten de Facebook’a sendikayla ilgili ileti yazdığı için atıldı.

D.G. işten atılmasının nedeninin, sendikanın Facebook’taki gizli grubuna örgütsüz bir işyerinde çalışmanın ne kadar zor olduğunu anlatan ileti atması ve bunun sendikanın mevcut yönetimine muhalif biri tarafından Pegasus şirketine iletilmesi olduğunu iddia etti. D.G duruma tepkisini yine sendikanın Facebook sayfasındaki grubundan anlattı. D.G. şu iletiyi paylaştı: “Çok değerli meslektaşlarım, 29 Mayıs günü 305 arkadaşımızın işlerine hukuksal olmayan bir şekilde son verildi. Uzun süren direnişimizin ardından bazı arkadaşlarımız hayatlarını idame ettirebilmek icin çeşitli işlere girdiler. Ben 8 ay direndikten sonra bakmakla yükümlü olduğum bir evladım oldugundan Pegasus Havayolları’na girdim.

Orada 7.5 ay çalıştıktan sonra örgütsüz bir havayolu sektöründe calışmanın ne kadar ağır olduğu ve var olan sivil havacılık talimatlarının bile nasıl ihlal edilebildigi ile ilgili yaşadığım bir anektodu paylaşarak sizlerin mevcut sendika yönetimine ve örgütlülüğünüze neden sahip çıkmanız gerektiği konusunda Hava-İş  kapalı grubunda bir yazı yazdım. Muhalif gruplardan bir zat beni kendisine sıkı bir rakip veya tehdit olarak görmüş olacak ki bu yazımı Pegasus’a göndermiş ve Pegasus’taki hukuk müşavirliği tarafından iş akdim fesh edilmistir.

Greve çıkmanız adına yaptığım bu bilgilendirme yazisi sebebi ile ikinci kez işsiz kaldım. Buna rağmen rengim hiç değişmedi. Sırf kendi koltuk sevdaları için başkalarının ekmeği ile oynayıp ocak söndüren muhaliflere inat benim rengim de duruş um da hic değişmedi.”

D.G’nin iletisine Hava-İş sendikası üyesi arkadaşları da “Ben de bu bağlamda bir hatırlatmayla ekleme yapayım. Hamdi Topçu (THY Genel Müdürü) yandaş medyada söylemiş ve aynı zamanda kafasındaki projeyi itiraf etmişti. Şöyle ki; özel sektörde de sendikasız çalışmanın olduğunu ve herkesin memnun olduğunu söylemişti” şeklinde iletiler paylaşarak ve hatırlatmalarda bulunarak destek verdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika