spot_img
spot_imgspot_img
21.3 C
İstanbul
Çarşamba, 27 Eylül 2023

Online check-in artıyor

Seçtiklerimiz

Yurtdışında yapılan bir anket, uluslararası havaalanı yolcularının uçuşlarında self servisi daha fazla kullanmak istediğini ortaya çıkardı.

       

Yolcular; uçak rezervasyonlarından, check-in’e, pasaport kontrolünden bagaj alımına kadar havaalanlarındaki birçok işlemi otomatik yapmak istiyor.

       

İtalyan merkezli araştırma şirketi SITA’nın beş kıtadaki 7 tane önde gelen havalimanında yaptığı bir ankete göre, yolcuların çoğu havaalanlarında sunulan birçok hizmette daha fazla otomasyonun olmasını istiyor.

       

Anketin sonuçlarına göre, on-line rezervasyon ve on-line check-in yaptıranların oranı oldukça artmış durumda. Geleneksel yöntemde yolcu önce bir seyahat acentesine gidiyor, biletini oradan alıyor ve havaalanındaki kontuarlardan da check-in yaptırıyor.

       

CHECK-IN’LERİN DÖRTTE ÜÇÜ ONLİNE
       
Ankete katılan yolcuların yüzde 71’i check-in işlemlerini on-line yaptıklarını söylüyor. Daha fazlası da süreci anladıklarında yapmayı düşündüğün belirtiyor.

       

Cep telefonundan on-line check-in ise o kadar yaygın değil. Katılanların sadece yüzde 3’ü cep telefonundan check- in yaptırmış. SITA, online rezervasyonlarda da oldukça büyük bir artış olduğunu gözlemlemiş. 2009’da ankete katılanların yüzde 21’i internetten rezervasyon yaparken, bu oran 2010’da yüzde 38’e çıkmış. İnternetten araba kiralama ise aynı dönemlerde yüzde 19’dan yüzde 35’e yükselmiş.

       

Benzer artışlar, seyahat sigortası, duty-free’den ürün sipariş etme gibi başka hizmetlerde de görülüyor.

       

Anket ayrıca yolcuların uçaklardan salınan karbon emisyonlarının azaltılması için ufak bir ek ücret ödemeye de razı olduklarının altını çiziyor. Anket; Atlanta, Pekin, Frankfurt, Johannesburg, Bombay, Moskova ve Sap Paulo şehirlerindeki havalimanlarında gerçekleştirildi.

       

         

       

Habertürk

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika