spot_img
spot_imgspot_img
30.4 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Onaya kesin gözüyle bakıyoruz

Seçtiklerimiz

Pilotlarının simülasyon eğitimi aldıklarını ve her hafta cumartesi günleri charter uçuşu yapacaklarını belirten Kukkonen, "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) izin aldınız mı?" sorusuna ise şu yanıtı vermişti:

‘ONAYA KESİN GÖZÜYLE BAKIYORUZ’

SHGM’den olumsuz yanıt beklemiyoruz çünkü uçaklarımız dörtlü iniş takımına sahip. Bu özellik, uçağın ağırlığını daha fazla noktaya dağıttığı için, küçük pistlere rahatlıkla iniş kabiliyeti sağlıyor. Uçaklarımız, 737-800 tipi uçaklardan büyük ve yolcu kapasitesi 30 kişi daha fazla. Ancak teknik özelliklerinden dolayı iniş-kalkışta risk yok. Bu yüzden onaya kesin gözüyle bakıyoruz.

UÇAĞIN VARIŞ NOKTASI ‘ANTALYA’ OLDU

Ancak beklendiği gibi SHGM’den inişe onay çıkmadı. Air Finland, aylardır varış noktası ‘Gazipaşa-Alanya’ olarak bilet sattığı yolcularını Antalya Havalimanı’na yönlendirdi ve sitesinden ‘Gazipaşa-Alanya’ ibaresini çıkardı. SHGM, 19 Ekim 2011’de Corendon’un 189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçakla yapmak istediği Amsterdam-Gazipaşa uçuşuna da güvenlik gerekçesiyle onay vermemişti.

AIR Finland Üst Düzey Yöneticisi Raimo Kukkonen, bir hafta önce Gazipaşa Havalimanı’na büyük gövdeli uçak indirecekleri açıklamasında bulunmuş ve bilet satışlarını kış boyunca sürdürdüklerini bildirmişti. Yarının tarihiyle Gazipaşa’ya ineceği açıklanan 219 yolcu kapasiteli Boeing 757-200’e Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) izin çıkmamasından dolayı Air Finland havayolu şirketi, bilet satışlarını internet üzerinden yeniden Antalya Havalimanı olarak düzenlendi.

‘KARŞILAMA TALEBİNDE BULUNMUŞLARDI’

Gazipaşa Havalimanı’na inmek isteyen Air Finland yetkililerinin, bir süre önce kendileriyle irtibata geçerek karşılama töreni talebinde bulunduklarını söyleyen Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, talebin kendilerini umutlandırdığını fakat önceki dönemde yaşadıkları tecrübeden dolayı inişin SHGM tarafından onaylanmama ihtimaline karşın tören hazırlıkları isteğini geri çevirdiklerini belirtti. 19 Ekim 2011 tarihinde Corendon’un 189 yolcu kapasiteli Boeing 737-800 tipi uçakla yapmak istediği Amsterdam-Gazipaşa uçuşuna da güvenlik gerekçesiyle onay verilmemişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika