spot_img
spot_imgspot_img
18.6 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Öğreten Oyun; Kağıt Uçaklar

Seçtiklerimiz

Origami ile davranışsal, sosyal ve duygusal, psiko-motor, dil ve matematik eğitimini beraber verebilirsiniz.Origami tekrar eden eylemlerle şematik öğrenmeye örnek oluşturuyor. Ayrıca yaptığı işin estetik yönü de çocuk için önemli hale geliyor. Çocuk başarılı olmak için dikkatini yoğunlaştırır, modeli oluşturmak için izlemek ve verilen talimatları dinlemek zorunda kalıyor.

Yapıyı anlamak için bileşenlerine ayırmak veya parçaları bir araya getirerek yeni bir yapı oluşturmak origami de uygulanır. Böylece çocuğun analiz ve sentez yeteneği gelişiyor. Çocuklar ayrıca çeşitli sembolik ortamlar vasıtasıyla duygu ve düşüncelerini ifade etme ihtiyacı duyarlar. Zihinlerinde hayali resimler ve bunlara bağlı fikirler oluştururlar, sonra dış dünya ile bunları değişik yollarla paylaşmaya çalışırlar. Bunu yaparken kelimeler, cümleler,  mimikler, resimler veya dansı kullanabileceği gibi origami de iyi bir anlatım yoludur.

Bu paylaşım çocukları etrafında olup biteni görme, olayların farkına varma konusunda yeni seviyelere de ulaştırır.

Her çocuk kağıttan uçak yapmayı sever. Ve her çocuk arkadaşından daha uzun süre uçağının havada kalması için çabalar.   Rekorlar  Kitabı’nda kağıt uçaklarla ilgili bir bölüm bile var. Guinness’in belirlediği kurallar dahilinde en uzağa uçan,  en uzun süre uçan  ve  kanat genişliği en fazla olan uçakları yapmak için 100’e yakın ülkenin katıldığı yarışmalara hazırlanan bir sürü insanın tek amacı var…. uçmak…. uçmak….

Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları  1-D Sınıfı öğrencilerinden Eda KAYNARCA’da annesiyle birlikte oynarken bir parça kağıdın nasıl uçak haline geldiğini görmüş, küçük parmaklarıyla uçaklar yapmaya başladığında daha 4 yaşındaymış. Kağıtlardan çok daha fazla uçak yapmaya, farklı modeller oluşturmaya başlamış.  Annesi de çok değişik kağıtlar almış kızına hediye olarak… Sonra da bu kağıt uçakları biriktirmiş, o kadar çok uçak olmuş ki, sergi açmak fikri oluşmuş.

Böylece 7 yaşında ki Eda KAYNARCA’nın ilk sergisi Türkiye Pilotlar Günü olan 26 Nisan’da okulunda gerçekleşti.

İkinci sergisi de 8 Mayıs 2011’de Türkkuşu Etimesgut,  Havacılık Şenliğinde gerçekleşecek…

Aile inanırsa çocuk başarabilir. Çocuklarımız geleceğin en büyük varisleridir… Her çocuk güzel bir geleceği hak ediyor.

İstikbal Göklerdedir…        Ne Mutlu Türküm diyene…

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika