spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Öğrenciler Kendi Drone’larını Yaptı

Seçtiklerimiz

Çanakale’nin Biga ilçesindeki Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu öğrencileri kendi drone’larını yaptı. 

 

Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu’nda eğitim gören 56 ve 7. sınıf öğrencileri iki yıldır devam eden Robotik Kodlama eğitimleri kapsamında kendi drone’larını yaptı. Öğrencilere bu projede rehberlik eden Türkçe Öğretmeni Harun Dokuyucu, “Robotik Kodlama projelerimiz kapsamında bir quadcopter yaptık.

Kısıtlı bütçe ile en iyisini yapmaya çalıştık. Öncelikle öğrencilerimiz Tinkercad programı kullanarak kendi Frame’lerini hazırladılar. Frame’mizi 3D yazıcıyla kendimiz bastık. Görüldüğü üzere okulumuzun adı frame üzerinde yazıyor. Sonra ihtiyacımız olan elektronik parçaları internetten sipariş ettik. İlk olarak Racerstar 1806 motorlar kullandık.

Sp Racing f3 bir uçuş kontrollüsü kullandık.Blheli 20A elektronik hız kontrolcüsü ekledik. Flysky iA6B Alıcı ile Kuman’da bağlantısı sağladık. Bir FPV Kamera takıp, Lipo pil ile gücümüzü verdik. FPV Verici kullanarak uçuş görüntülerini canlı yayın yaparak VR gözlüğe ve tablete aktardık.

Betaflight ve Blhelisuite programlarını kullanarak quadcopter’imizi uçuşa hazır hale getirdik. Sonra uçuş çalışmalarına başladık. Öğrencilerimiz şu aşamada, üç boyutlu uçuş simülasyonları ile gerçek quadcopter uçurma alıştırmaları yapıyorlar. Ayrıca Biga Türk Hava Kurumu’ndan quadcopter uçurmak için eğitim desteği alıyoruz. Birkaç ay içerisinde öğrencilerimiz uçuş eğitimlerini tamamlayacaklar” dedi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika