spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

NASA’nın uzay aracı Yeni Ufuklar’a açıldı

Seçtiklerimiz

Her şey yolunda giderse Ultima Thule ismi verilen gök cismine merceklerini çevirecek olan New Horizons, binlerce fotoğraf çekerek dünyaya gönderecek.

Alçak uçuş sırasında yanlış giden bir şey olursa, bilim insanlarının buna müdahale şansı bulunmuyor.Dünya’ya 6.4 milyar kilometre uzakta olan Ultima Thule isimli gök cismi, Kuiper Kuşağı denilen bölgede yer alıyor.

Bu bölgede 4.6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin oluşması sonrasında açığa çıkmış olan kaya parçaları ve cüce gezegenler bulunuyor.

Projede çalışan John Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamı Harold A. Weaver, New Horizons’ın gerçekleştirmek üzere olduğu görevi, “Bu Güneş Sistemi’nin keşfi yolunda çok büyük bir adım daha” ifadesi ile anlatıyor.

 
Yalnızca bilim insanları değil, ünlü bir müzisyen de projeye dahil olmuş durumda. Queen grubunun gitaristi olan ve aynı zamanda bir astrofizikçi olan Brian May, Ultima Thule görevini kutlamak için bir beste ortaya çıkardı.

New Horizons’ın gerçekleştireceği alçak uçuş için konuşan May, “Çok heyecanlı. Benim için bu insan ruhu ile, neden burada olduğum uzu keşfetmekle ilgili” dedi.

Uzay aracının elde ettiği tüm görüntüleri Dünya’ya ulaştırması ise 20 aya yakın sürecek. 2006 yılında fırlatılan New Horizons, 2015 yılında Güneş Sistemi’nin en küçük gezegeni Plüton’u görüntülemişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika