spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 25 Eylül 2023

Mut, büyük yarışmaya hazırlanıyor

Seçtiklerimiz

Mersin’in Mut ilçesinde düzenlenmesi planlanan Uluslararası Yamaç Paraşütü yarışması öncesinde arazi ve hava şartlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılan inceleme sonucu ilçeye bağlı 1800 rakımlı Dazgır Tepesi’nde test uçuşları gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, 1800 rakımlı Dazgır Tepesi’nin Mut merkeze 15 kilometre mesafede olduğunu belirterek, "Biz burada Avrupa’nın sayılı yamaç paraşütü pistlerinden birini yaşatmaya çalışıyoruz. 22-26 Haziran tarihleri arasında organizasyon gerçekleştirilecek. Bu çalışma uluslararası bir çalışma olacak" dedi.

 

Yamaç paraşütü uzmanı Türk pilot Murat Çakmak Fransız pilot Patrick Andre ile birlikte sırayla Dazgır Tepesinden havalandı. Çakmak, amaçlarının Mut ilçesindeki bu doğa güzelliğini dünyaya gökyüzünden gösterebilmek olduğunu söyledi.

 

XC Turkey ekibinde yer alan Fransız pilot Patrick Andre geçen yıl Karaman’dan havalanarak, Konya, Aksaray, Niğde ve Kayseri’yi geçip Sivas yakınlarında bir noktaya iniş gerçekleştirdiğini anlatarak, "Bu destansı uçuş 7 saat 7 dakika sürdü ve 262 kilometreyle Türkiye rekoru kırıldı. Dünya rekoru 293 kilometre. Ben Mut’ta bu rekoru geçeceğim" diyerek iddialı konuştu.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika