spot_img
spot_imgspot_img
22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 2 Ekim 2023

Muğla’ya 3. havaalanı için iki alan belirlendi

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

İstanbul’dan sonra uluslararası iki havalimanına sahip tek kent olan Muğla’ya, şimdi de "Dolmuş Uçak Havalimanı" yapılması için çalışma başlatıldı. 10-20 kişilik ticari uçakların yanında, 70 kişiye kadar taşıma kapasiteli pervaneli uçakların inebileceği havaalanı için il merkezinde Düzeyn ve Yaraş mevkileri belirlendi. Her iki bölge de Muğla’ya 3, Gökova’ya 20 ve Marmaris’e 55 kilometre mesafede olmasıyla öne çıktı.
        Ege illerindeki diğer havaalanlarından iç hat seferleri, yeterli doluluk olmadığı gerekçesiyle sık sık kesintiye uğrarken, Muğla üçüncü havaalanını tartışmaya başladı.
        Muğla’ya üçüncü havaalanı projesi, Vali Fatih Şahin başkanlığındaki İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme geldi.

       

Ulaştırma Bölge Müdürü Ayhan Kılınç’ın sunumunun ardından konuşan Vali Fatih Şahin, "Muğla’ya üçüncü havalimanı kazandırma çalışması başlattık. Sonuç alabilmemiz için milletvekillerimize ve yerel yönetimlere görev düşüyor" dedi. Vali Şahin şöyle devam etti:

       

"Bir ilçeden bir ilçeye, Muğla’dan yakın illerdeki ören yerlerine turistler 10 kişilik, 20 kişilik helikopterlerle, uçaklarla taşınabilir. Avrupa’da çok yaygın. Bora Jet de Türkiye’de bunu yapıyor. Denizli yolunda, Yaraş yakınlarında devlete ait bir arazi bulduk. Merkeze 10 dakika mesafede. Düzeyn de düşünülebilir ama Yaraş daha uygun gibi."

       

Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bora Jet’in az sayıda il arasında "dolmuş uçak" seferleri düzenlediğini, üçüncü hava limanı projesi gerçekleştiği taktirde Muğla’yı da hemen ağlarına alabileceklerini söyledi. THY ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüştüklerini anlatan Gürün, "Onlar da sıcak bakıyor. İki büyük hava limanına sahip ikinci il olan Muğla’ya pervaneli uçak havalimanı yakışır. 25 bin öğrencinin bulunduğu il için önemli" dedi.

       

Muğla’ya üçüncü havalimanı projesi büyük yankı buldu. MHP Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, "Projenin temeli turizm olmalı. Turizme yönelik yer seçilmeli. Datça-Marmaris bölgesine gelen turistler ulaşım sorunu yaşıyor. Konu bizim de gündemimizde. Kaynak konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika