spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Mısır’a Japon yardımı

Seçtiklerimiz

Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) ile Mısır makamları, Kahire’nin kuzeybatısındaki Burc el-Arab Havaalanı’nda 4 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası inşa edilmesi üzerinde anlaştı.

Mısır Sivil Havacılık Bakanı Abdulaziz Fadıl, JİCA’nın Mısır Yüksek Temsilcisi Hideki Matsunaga başkanlığındaki heyet ile başkent Kahire’deki sivil havacılık bakanlığı binasında bir araya geldi.

Fadıl, JİCA’nın Burc el-Arab Havaalanı’nın genişletilmesi hedefiyle 4 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası inşa projesini finanse etmesi konusunda anlaşmaya varıldığını ifade ederek, "Böylece havaalanının bir senelik mevcut kapasitesi, 5 milyona yükselecek. Söz konusu projenin maliyeti ise yaklaşık 171 milyon dolar" dedi.

-Mısır’a seyahat yasağı-

Bakan Fadıl ayrıca halihazırda Japonya tarafından uygulanan Mısır’a seyahat yasağının kaldırılması talebini dile getirerek, bu yasağın Japonya’nın Osaka kentine yönelik uçuşlarımızın durmasına yol açabileceğinin yanı sıra Japon seyahat acentalarını da olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Matsunaga ise Mısır’daki güvenliğin gözle görülür biçimde iyileştiğine dikkati çekerek, Mısır’a yönelik seyahat yasağının kaldırılması talebinin gerekli mercilere bildirileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika