spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Lufthansa, uçağa almadığı Yahudilere 2,7 milyon dolar ödüyor

Seçtiklerimiz

Alman havayolu şirketi Lufthansa, Ortodoks Yahudi yolcuları uçuşa almayı reddetmesinin ardından 2,7 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Havayolu şirketi, 4 Mayıs 2022’de 100’den fazla erkek Ortodoks Yahudi’nin Frankfurt’taki bir aktarma uçuşuna kabul edilmediği olayın ardından Yahudi düşmanlığıyla suçlanmıştı.Yolculuklarının ilk ayağında New York’tan Lufthansa’yla seyahat ettikten sonra ikinci bölümde, ünlü bir hahamın ölümünün anıldığı, her yıl düzenlenen hac törenine katılmak üzere Macaristan’ın Budapeşte kentine gideceklerdi.

Hepsi birlikte seyahat etmeyen bu kişiler, yolculuğun ilk ayağında havayolu şirketinin yüz maskesi zorunluluğuna uymayı reddettiği iddia edilen birkaç kişi nedeniyle uçağa alınmadı.

Havalimanında bir Lufthansa çalışanının, uçağa binmesi yasaklanan bir yolcuya, “Karışıklığı yaratan Yahudilerdi, sorunu yaratan Yahudilerdi” dediği kaydedildi.

Yolcunun, “Başından beri maske takıyordum, neden onlarla bir tutuluyorum?” diye yanıt verdiği duyuldu.Lufthansa 10 Mayıs’ta bir açıklama yaparak “yolcuların LH 1334 sefer sayılı uçağa alınmaması kararı” nedeniyle özür diledi. Havayolu şirketi, “Uyumsuz misafirlerle sınırlamak yerine büyük grubun uçağa kabul edilmemesinden dolayı üzüntü duyuyoruz” dedi.

Yaşananlar Lufthansa’nın politikaları veya değerleriyle tutarlı değildir. Irkçılığa, Yahudi düşmanlığına ve her türlü ayrımcılığa karşı sıfır toleransımız var.

Alman Yeşiller Partisi üyesi Marlene Schoenberger daha sonra, “Yahudileri Yahudi olarak tanındıkları için uçuştan çıkarmak bir skandaldır. Özellikle Alman şirketlerinin Yahudi düşmanlığına ilişkin bilinçli olmalarını bekliyorum” diye tweet attı.

İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) ise “bu özür dilememe durumu, hatayı kabul etmemekte ya da yasaklanan yolcuları Yahudi olarak tanımlamamaktadır” yazan bir tweet atarak yanıt verdi.

“Tek bir ortak noktaları vardı, o da görünür şekilde Yahudi olmaları” diye ekledi.

Haberi ilk olarak duyuran DansDeals, 11 Mayıs’ta Lufthansa CEO’sunun olaya karışan tüm çalışanların görevden alındığını duyurduğunu bildirdi.

Eylülde Amerikan Yahudi Komitesi (AJC), küresel Yahudi düşmanlığıyla mücadele için Lufthansa’yla ortak bir girişim başlattığını duyurdu. AJC, “Bu ortaklık aynı zamanda havayolu şirketinin Uluslararası Holokost Anma Birliği’nin (IHRA) Yahudi Düşmanlığı Mevcut Tanımını onaylamasını da takip ediyor” dedi.

Ödeme süreci başladı ve etkilenen 130 yolcunun her birine 21 bin dolar ödenecek; bu da yasal ücretler düşüldüğünde yaklaşık 17 bin 400 dolara denk geliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika