spot_img
spot_imgspot_img
18.2 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

Lufthansa'da grev hazırlığı

Seçtiklerimiz

Alman havayolu şirketi Lufthansa bünyesinde çalışan pilotlar, 9 yıl aradan sonra ilk kez geniş çaplı bir eylem kararı aldı. Grevle ilgili nihai kararını açıklayan Alman Kokpit Birliği, birliğe üye pilotların çoğunluğunun eylem kararını desteklediğini duyurdu.

Kokpit Birliği`nden çıkan kararla birlikte grevlerin bu hafta başlaması bekleniyor.

Lufthansa bünyesindeki Lufthansa Cargo ve Germanwings pilotlarının da katılacağı grev nedeniyle Alman havayolu ulaşımında büyük aksamalar yaşanacağı belirtiliyor.

Şirket yönetimi hazırlık yapıyor

Şirket yönetiminin de olası bir kaosa karşı acil plan uygulayacağı kaydedildi. Lufthansa yönetiminin hazırlık yaptığını belirten şirket sözcüsü Andreas Bartels, “Rheinische Post” gazetesine verdiği demeçte, “Grevin yaklaşmakta olduğundan hareket etmek zorundayız” diye konuştu.

Greve karşı hazırlık yaptığını açıklayan şirket yönetimi, iş bırakma eyleminden yolcuların en az şekilde etkilenmesine çalıştıklarını kaydetti.

Pilotların talepleri

Haklarının genişletilmesini ve iş güvencelerinin artırılmasını isteyen pilotlar, ayrıca maaşlarına da yüzde 6 oranında zam talep ediyorlar. Lufthansa yönetimi ise bu taleplere şimdiye kadar olumlu yanıt vermedi.

Lufthansa`da son olarak 2001 yılında geniş çaplı bir grev yaşanmıştı. Pilotlar üç gün boyunca iş bırakmış ve grev hava ulaşımında büyük sıkıntılara yol açmıştı. Yüzlerce uçuşun iptal edilmesi şirkete 200 milyon euroya mal olmuştu.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika