22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Eylül 2021

Lübnan Askeri helikopterle turistik gezi yapmaya başladılar

Haftanın Haberleri

Büyük bir ekonomik kriz yaşayan ve kamu maliyesinin iflas etmek üzere olduğu bildirilen Lübnan’da, ödenekleri düşen ordu gelir sağlamak için ilginç bir etkinlik başlattı.

Lübnan ordusu yaptığı resmi açıklamada 1 Temmuz 2021’den itibaren kişi başı 150 dolar karşılığında ordu helikopteriyle 15 dakikalık turistik uçuşlar düzenleyeceğini duyurdu. Lübnan ordusunun internet sitesinde turistik uçuşun ayrıntılarına yer verildi.

Tek seferde 3 kişi

Amşit ve Güney Rayak üssünden başlayacak seferlerin “Yukarıdan Lübnan” adı altında gerçekleştirileceği belirtildi. Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilecek olan bu gezilere her seferinde 3 kişi katılacak. Bu uçuşlara 3 yaş üstü herkes katılabilecek.

Bununla beraber yaşanan ağır ekonomik kriz nedeniyle bu uçuşlarda yabancı turistlerin hedeflendiği, zengin Lübnanlıların dahi bu şartlarda 15 dakikalık helikopter turu için kişi başı 150 dolar vermesinin beklenmediği belirtiliyor.

Lübnan 2019’dan bu yana büyük bir ekonomik krizle çalkalanıyor. Krizin başından beri Lübnan lirası dolar karşısında yüzde 90 değer kaybetti.

Tüm Lübnanlıların hayatlarında bu krizden ileri derecede etkilendiği belirtiliyor. Bu kriz nedeniyle ülke ordusunun ödenekten yoksun ve yatırımsız kaldığı belirtiliyor.

Lübnan ordusunda Maruniler (Lübnanlı Katolik Araplar) etkin olduğundan Fransa Lübnan ordusunu bölgenin tek Hristiyan ordusu olarak görüyor. Bu nedenle Fransa, Lübnan ordusuna bağış çağrısında bulunmuştu.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika