spot_img
spot_imgspot_img
17 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Kül bulutları Türkiye’de, 4 saatlik uçuş yasağı

Seçtiklerimiz

DHMİ, İzlanda’daki volkanik kül bulutunun etkili olması nedeniyle, saat 15.00 itibariyle Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde 4 saat süresince uçuş yasağı getirildiğini duyurdu.

       

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise yaptığı açıklamada, "Türkiye hava sahasında her hangi bir kapalılık bulunmamakta olup, iç hat seferleri normal olarak yürütülmektedir" dedi.

       

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) internet sitesinden yaptığı açıklamayla kül bulutlarının etkilediği Çanakkale ve Trakya üzerinde yerden 20 bin feete kadar 15.00 itibariyle 4 saat uçuş yasağı getirileceği duyuruldu. Atatürk Havalimanı’nda ise uçuşlar ile ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağı öğrenilirken THY’nin İstanbul- Kazablanka seferleri kül bulutları yüzünden iptal edildi.

       

DHMİ’DEN YAPILAN AÇIKLAMA
       
DHMİ’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

       

"İzlanda`daki volkanik aktivite yeniden Atina-Sofya-İstanbul FIR`larını etkilemeye başlamış olup, Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde yerden 20 bin feet’e kadar olan sahada TSİ 15:00 itibariyle 4 saatlik bir zaman süresince uçuş yasağı getirilecektir. Ayrıca, Çanakkale Havaalanı iniş-kalkış trafiğine kapatılacaktır"

       

SHGM’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

       

Bu arada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise DHMİ aksine kül bulutlarının etkili olmadığı belirtildi. SHGM’den yapılan açıklama ise şu şekilde:

       

" İzlanda’da meydana gelen yanardağ patlaması sonucunda oluşan volkanik kül bulutlarının Avrupa ve ülkemiz hava sahalarına olan etkileriyle ilgili gelişmeler daha önce yayımlanan Basın Açıklamalarıyla Kamuoyuna duyurulmuş, 10 Mayıs 2010 tarihli son Basın Açıklamamızda; kül bulutlarının Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında görülebileceğinin tahmin edildiği ifade edilmişti.

       

EUROCONTROL ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucunda; önümüzdeki 24 saat dilimi içerisinde volkanik küllerin rüzgârların etkisiyle okyanus üzerine doğru çekileceği, bununla birlikte kısmi olarak İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya’yı içine alan Orta Avrupa hava sahalarında seyredeceği tahmin edilmektedir. Bugün itibariyle bahse konu volkanik kül bulutları ülkemizden uzaklaşmıştır. Türkiye hava sahasında her hangi bir kapalılık bulunmamakta olup, iç hat seferleri normal olarak yürütülmektedir. Dış hat seferleri ile ilgili olarak ise tüm işletmelerimizin sefer düzenleyeceği ülke ve hava sahalarıyla ilgili yayımlanan NOTAM ve SIGMET’ler de dâhil olmak üzere konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri, hem uçuş emniyetinin sağlanması hem de yolcu mağduriyetlerinin önlenmesi bakımlarından zorunluluk arz etmektedir"
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika