spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Koşaner’in uçağı bakımdan geçti

Seçtiklerimiz

 Kuyruk numarası değiştirilen ve üzerine ‘Türkiye Cumhuriyeti’ yazılan uçak, Ankara’ya gönderilmek üzere polis gözetiminde Genel Havacılık Hangarı’nda bekletiliyor.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in, ’09-001′ kuyruk numaralı Gulfstream V tipi uçağı, Türk Hava Yolları (THY) Teknik AŞ’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki hangarında bakımdan geçti. Bakım işlemleri tamamlanan uçağın kuyruk numarası, ‘TC KOP’ şeklinde değiştirilirken, üzerine ‘Türkiye Cumhuriyeti’ yazıldı.

 

 Türkiye’ye ilk Gulfstream, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde 1988 yılında alınmıştı. 2009’da da Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı’na tahsis edilmek üzere 3 Gulfstream satın alındı. G550, 12.501 kilometre ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti. Yolcu kapasitesi isteğe göre 18 koltuğa kadar planlanan uçak, İstanbul’dan yakıt ikmali yapmadan batıda Los Angeles, doğuda Avustralya’nın Darwin şehrine uçabiliyor. Arka bölümü toplantı salonu haline getirilebilen uçakta, uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatırılabiliyor. Uçakta ayrıca, Yükseltilmiş Görüş Sistemi, kızılötesi kamera görüntülerini kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebiliyor. Türkiye dışında G550’yi ABD, Arjantin, İsveç, Yunanistan, Tanzanya ve Uganda hükümetleri de kullanıyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika