spot_img
spot_imgspot_img
17.5 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Konya Havaalanı’na yeni terminal binası

Seçtiklerimiz

Konya Havaalanı’na yeni bir terminal binası yapılması kararı alındığı ve 2010 yılında havaalanı uçak park kapasitesinin 7’ye çıkartılması amacıyla ilave Apron yapım ihalesi gerçekleştirildiği belirtildi.

       

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 29 Ekim 2000 tarihinde sivil uçuşlara açılan ve 17 Nisan 2001 tarihinde de sınır kapısı ilan edilen Konya Havaalanı’na, hava ulaşımındaki gelişmeler göz önüne alınarak, 2002-2009 yılları arasında 11 milyon 110 bin 703 TL tutarında yatırım yapıldığı kaydedildi.

       

Park kapasitesi 7’ye çıkacak

       

2010 yılında havaalanı uçak park kapasitesinin 7’ye çıkartılması amacıyla 220×120 metre ebadında ilave Apron yapım ihalesi gerçekleştirildiği ifade edilen açıklama, şu bilgilere yer verildi:

       

”Artan yolcu taleplerini karşılamak amacıyla DHMİ Genel Müdürlüğünce Konya Havaalanı’na yeni bir terminal binası yapılması kararı alınmış ve 35 milyon TL bedelle 2011 yılı yatırım programına teklif edilmiştir. Bahse konu yeni terminal binasının proje ihalesi yapılmış olup, proje çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Daha önce 1 milyon yolcu/yıl olan kapasitenin yapılacak yeni terminal binası ile 3 milyon yolcu/yıl kapasitesine ulaşması beklenmektedir. 38 bin metrekare kapalı ve 11 bin metrekare açık alan olarak planlanan terminalin hizmete girmesiyle Konya halkımıza uluslararası standartlarda daha konforlu ve ferah bir hizmet sağlanacaktır.”

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika