spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

KKTC’de Sendikalar Ayaklandı

Seçtiklerimiz

KKTC’de 34 sendika, ‘özelleştirmeye karşı’ Lefkoşa’da eylem yaptı.
        Lefkoşa’da 10. Yıl Parkı’nda (Kuğulu Park) toplanan eylemciler, buradan Cumhuriyet Meclisine yürüdü. Polisin, Meclis ile Türkiye Büyükelçiği arasında geçen yolu trafiğe kapatmasından dolayı, eylemciler Şehitler Abidesi etrafında toplandı.
        Burada konuşan Hava Sen Başkanı Buran Atakan, ‘aylardır, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanları olarak bir mücadele verdiklerini, her türlü olumsuzluk ve baskıya rağmen çalışanların büyük bir fedakarlık örneği göstererek KTHY’ye sahip çıkma kararlılığı sergilediğini’ söyledi.
        Toplumların kurumları ile ayakta durabileceğini kaydeden Atakan, ‘Özelde KTHY, genelde tüm kurumlarımıza ve ülkemize sahip çıkmak için var gücümüzle çalışıp mücadele edeceğiz’ dedi.
        Mücadelenin yalnızca sendikalarla olmayacağını, halk olarak değerlere ve ülkeye sahip çıkmak gerektiğini ifade eden Atakan, ‘Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak bizlerin boynunun borcudur. Bu bizim var oluş mücadelemizdir… Eğilmedik, eğilmeyeceğiz’ diye konuştu.

       

-BAŞBAKAN ERDOÐAN’A MEKTUP-

       

Buran Atakan’ın konuşmasının ardından eyleme katılan sendikaları temsilen 5 sendika başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere hazırlanan mektubu vermek için Türkiye Büyükelçiliğine gitti.
        Hava-Sen Başkanı Atakan, Büyükelçilikten çıkışta yaptığı açıklamada, mektubun Başbakan Erdoğan’a iletilmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Numan Gümrük’e teslim edildiğini belirtti ve içeriğine ilişkin şu bilgiyi verdi:
        ‘Mektubun içeriği; toplum olarak, özdeğerlerimize, kurumlarımıza sahip çıkmakta kararlı olduğumuzu, bunun özelleştirme adı altında AKP’ye yakın sermayederlere peşkeş çekilmesine karşı olduğumuzu söyledik ve şunu da söyledik: KKTC hükümetinin yapamadığı vehayut da girişimde bulunmadığı, Türkiye Cumhuriyeti Sivil Havacılık tarafından askıya alınan uçuşlarımızın bugün itibariyle kaldırılmasını ve saat 14.00’te uçaklarımızın göklerde yerini almasını talep ettik.’

       

-MALİYE BAKANLIÐI VE UBP’YE YÜRÜDÜLER-

       

Eylemciler, Şehitler Abidesi önünden yürüyerek ve slogan atarak Maliye Bakanlığına yürüdü.
        Bakanlık binasına su dolu pet kutular fırlatan eylemciler, Maliye Bakanı Ersin Tatar aleyhine çeşitli sloganlar attı. Eylemcileri temsilen bir grup, Maliye Bakanlığı kapısına siyah çelenk bıraktı.
        Eyleme katılanlarlar, Maliye Bakanlığı önünden iktidardaki Ulusal Birlik Partisinin (UBP) Genel Merkez binasına yürüdü.
        Kalabalık, UBP Genel Merkez binasına taş, su dolu pet kutular, domates, yumurta, limon ve ceviz fırlattı. Binada asılı olan büyük boydaki Türkiye, KKTC ve UBP bayraklarının atılan yumurtalara hedef olduğu görüldü.
        Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu, buradaki açıklamasında, UBP’yi ‘ülke lehine politika yapmamasından dolayı’ kınadıklarını söyledi.
        Eyleme katılanlar, UBP Genel Merkez binasından, tekrar toplandıkları 10. Yıl Parkı’na doğru yürüyüşe geçti ve eylem burada sona erdi. Eylem boyunca güvenlik güçlerinin yoğun önlemler aldığı gözlendi.

       

 

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika