spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Kıbrıslı Türk’ten Rumlara rekor tazminat

Seçtiklerimiz

Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havaalanı Terminal Binası ile iniş ve kalkış pistlerinin bulunduğu bölgede 96 dönümlük arazinin sahibi olan Kıbrıslı Türk Hüseyin Helvacıoğlu, Rum hükümeti ile meydan işletmesinden sorumlu Hermes Airports Şirketi yetkililerini “yasadışı” iş yapmakla suçladı.

Havaalanı bölgesinde, bir Çin şirketine 600 milyon Avro’luk yatırım için yer verilmesine tepki gösteren Helvacıoğlu “Larnaka Havaalanı inşaatını bizden izinsiz yaptılar. Şimdi de bize ait arazileri başkalarına kiralayarak para kazanmaya çalışıyorlar, buna müsaade etmeyeceğim” dedi. Helvacıoğlu, Kıbrıs gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Larnaka Havaalanı için kullanılan arazinin 96 dönümü benimdir. Elimde iki koçan vardır ve bunların bir tanesi 82, diğeri ise 14 dönümdür. Bunun dışında 140 dönüm arazi de teyzem Ayten Ali Sütçü’ye ait olup, kardeşime geçen bir maldır. Bizden izin alınmadan hiç kimse bu arazileri kullanamaz, hele başkalarına devredemez…”

Rum hükümetinin, Larnaka Havaalanı inşaatı sırasında kendilerine ait araziyi kullanırken istimlak kararı almadığını vurgulayan Helvacıoğlu “Sınır kapılarının açılması sonrasında Rum Tapu Dairesi’nden belge alarak bunu teyit ettik, ardından dava açtık” dedi. Davanın 2005 yılından beri sonuçlanmadığına dikkat çeken Hüseyin Helvacıoğlu, karar almamak için duruşmaların sürekli tehir edildiğini, ayrıca sürekli yargıç değişikliğine gidildiğini vurguladı. Rum yönetiminden 100 milyon Kıbrıs Lirası tutarında tazminat talep ettiklerini anlatan Helvacıoğlu, “Bugünkü durumda bize 200 milyon Avro önerseler dahi bu rakam azdır” şeklinde konuştu.

Hermes şirketi ve Rum hükümeti ile 600 milyon Avro’luk bir yatırım sözleşmesi imzalayan Çin şirketinin yetkililerine çağrıda bulunan Helvacıoğlu “Onları uyarmak istiyorum. Sakın toprağımı kullanmaya kalkmasınlar. Üzerine bir çivi dahi çaktıkları anda kendilerini yargı önünde bulacaklar” dedi. Helvacıoğlu şunları kaydetti: “Şimdi Rumlar, kişisel davalarla Kıbrıs Türklerini mahkemeye veriyorlar. Loizudu, Girne’deki eski bir evi için 1 milyon dolar tazminat aldı. Halbuki benim sadece havaalanının inşa edildiği yerde, denize sıfır 96 dönümlük arazim var. Benden izinsiz inşaat yapmaları yasal değildir.”

Hüseyin Helvacıoğlu Larnaka Havaalanı önünde.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika