spot_img
spot_imgspot_img
30.4 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Kartepe’de uçurtma ustaları yetişiyor

Seçtiklerimiz

Kartepe Belediyesi ile KOÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu, yeni bir sosyal projeye daha imza attı. 7-14 yaş grubundaki öğrencilere uçurtma yapma kursu vererek birer uçurtma ustası olması sağlanıyor. Gelecek yıl ilköğretim okullarındaki öğretmenlerinde projeye dahil edilmesi ile bu yeteneğin ilçe genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

       

Kartepe’nin çocuklarını kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve boş vakitlerini değerlendirebilmeleri amacıyla, Kartepe Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirdi. Yaz aylarının eğlencesi olan uçurtma zevkini arttırarak, öğrenciler uçurtma yapma konusunda eğitiliyor. Belediye, KOÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu ile işbirliği çerçevesinde 20 üniversiteli genç 150 öğrenciyi birer uçurtma ustası yapmak için kollarını sıvadı.

       

Kartepe’nin çeşitli okullarından kayıt yaptıran öğrenciler 25’şerli gruplar halinde günde 4 saatlik bir eğitim alıyor. Arslanbey Yerleşkesi’nde 3 çıtalı standart Türk uçurtması yapma kursunda öğrenciler uçurtma ustası sertifikası ile ödüllendirilecek.

       

14 Haziran tarihinde sona erecek kurslara katılan öğrenciler yaptıkları uçurtmaları, Kartepe Belediyesi’nce bu yıl ikincisi düzenlenecek Uçurtma Şenliği’nde uçurma imkanı bulacaklar. Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü Yalçın Öçbe, 16 Haziran 2010 tarihinde Eğreltidüzü Yaylası’ndaki Uçurtma Şenliği’ne hazırlık niteliği taşıyan bu kurslarda becerilerini arttıran öğrencilerin eserleri ile ayrı bir renk kazanacağına dikkat çekti.

       

KOÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Erhan Bütün, öğrencilerin el becerilerini geliştirirken onların ufkunuda açacak uçurtmalar yapmalarına yardımcı olduklarını belirterek, "Bu sosyal projenin daha geniş kitlelere ulaştırmak için okullardaki öğretmenleri de eğiterek bu işi yaymak istiyoruz. Uçurtma yapma kursları ile bu olayı ticaretten çıkartıp sosyalleştirme hedefindeyiz. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi, geçmiş yıllarda rağbet gören, el becerisi olan oyuncaklar ile çocuklarımızın oyun oynamalarını düşlüyoruz. Günümüzde el becerisi ile bu keyfi çocuklarımıza yaşatarak o gücü hissettirmek istiyoruz" dedi.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika