spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Kardak Kayalıklarına sanal hava taarruzu

Seçtiklerimiz

“Sadece Kardak değil, Tüm Ege’yi kapsayabiliyoruz”

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye gerçekleştirdiği operasyon devam etmesini fırsat bilen Yunanistan, adalarda tahriki daha da artırdı. Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, savaş uçağıyla Kardak kayalıklarına sanal hava taarruzu yaptı.

Bu olaydan sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı’nda yaptığı açıklamada, “TSK emir komutada modern yöntemlerle üç harekât alanını bir merkezden idare kabiliyetine sahip. Sadece Kardak değil, Tüm Ege’yi kapsayabiliyoruz. Hem Afrin’de operasyon yapacak hem de aynı anda Doğu Akdeniz ve Ege’yi kontrol edebilecek güce sahibiz” dedi.

 
Hava üssünde uçuş öncesi brifing alan Oramiral Apostolakis Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christos Christodoulou ile birlikte uçuş hattına gitti silah yüklü Mirage 2000 – 5 Savaş Uçağı’nın başında Yunan subayları ile birlikte poz verdi.

 

Uçakların gövde içinde makineli top var…


Genelkurmay Başkanı Apostolakis, Mirage 2000 – 5 savaş uçağına binerken Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou da başka bir savaş uçağına bindi. Uçaklara havadan havaya atılan MATRA 550 roketlerinin yüklendiği görüldü. Ayrıca uçakların gövde içinde makineli top bulunuyor.
 
1923 Lozan Antlaşması’nı ve 1947 Paris Antlaşması’nı ihlal ettiler


İki komutan, Eğriboz Yarımadası, Ahikerya Adası, İleriye Adası ve Kardak Kayalıkları’nın üzerinden alçak irtifa uçuşu yaptıktan sonra Nakşa Adası üzerinden Tanagra meydanına dönüş yaptı. Kardak Kayalıkları’na sanal hava taarruzu yapan Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou, kayalıklardaki hava hedeflerine sanal atış yaptı. Apostolakis ve Christodoulou, gayri askeri statüdeki Ahikerya ve İleriye Adası’nın üzerinden askeri uçakla uçarak 1923 Lozan Antlaşması’nı ve 1947 Paris Antlaşması’nı ihlal ettiler. Ayrıca Türk hava sahasını da ihlal ettiler.
 
“Türk hava sahasında İhlal tam 3 mil…

 

Adalarla ilgili gelişmeleri Taürk kamuoyuna duyuran eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, gelişmeleri SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:
 
“Türk uçakları Yunan uçaklarına hiçbir şey yapmıyor”


“Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou’yu taşıyan iki adet silah yüklü Mirage 2000 – 5 Yunan savaş uçağı Türk hava sahasını tam 3 mil ihlal etti. Yunan uçaklarına önleme yapılmadı. Ege Denizi’nde Türk hava sahasında ve/veya uluslararası hava sahasında uçan Türk uçaklarına Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapılırken, Türk hava sahasında uçan Yunan savaş uçaklarına ve askeri helikopterlere önleme yapılmıyor. Türk hava sahası sürekli olarak ihlal ediliyor.”
 
“İşgal edilen adalarımızda Yunan askerleri elini kolunu sallayarak dolaşıyor”


“Milletimizin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne güveni tamdır. Ancak Ege Denizi’nde işgal edilen adalarımızda Yunan askerleri elini kolunu sallayarak dolaşırken, Yunanistan, Türk karasuları ve Türk hava sahasını sürekli olarak ihlal edip kevgire çevirirken hiçbir tepki verilmemesini anlamak mümkün değildir” diyen emekli kurmay Albay Ümit Yalım, şunları aktardı:
 
“Hiçbir engelle karşılaşmadan sanal hava taarruzu yaptı”


“ Yunan Başbakanı Çipras, 06 Ocak 2018’de hiçbir engelle karşılaşmadan UH – 1 Askeri Helikopteri ile Türkiye Cumhuriyeti’ne ait Keçi Adası’na gelerek Yunan askerleri ile birlikte Yunan bayrağının altında egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Yunan Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı, 05 Şubat 2018’de, hiçbir engelle karşılaşmadan silah yüklü iki adet Mirage 2000-5 Savaş Uçağı ile Türkiye Cumhuriyeti’ne ait Kardak Kayalıklarının üzerinden uçarak Kardak Kayalıklarına sanal hava taarruzu yaptı.

“6 adet savaş uçağımıza Yunan savaş uçakları tarafından önleme/it dalaşı yapılmış”


Türk hava sahasını ihlal eden Yunan askeri helikopterlerine ve savaş uçaklarına hiçbir önleme yapılmazken; 01-08 Şubat 2018 tarihleri arasındaki bir haftalık dönemde; Türk hava sahasında ve uluslararası hava sahasında uçan 8 adet CN-235 CASA ve 6 adet savaş uçağımıza; Yunan savaş uçakları tarafından önleme/it dalaşı yapılmış. Bu durumu izah edemiyoruz”

“Türk yetkililer olanı biteni turist gibi izledi”


AKP öncesi hükümetler döneminde Yunanistan’ın iddia ettiği 10 millik Yunan hava sahası tanınmadığını hatırlatan Yalım; “Mevcut durum itibarıyla, 10 millik Yunan hava sahasının fiilen tanıdığı görülüyor. Yunanistan sürekli olarak Türk hava sahasını ihlal ederken; Türk topraklarına sanal hava taarruzu yaparak Türkiye’yi tehdit ederken, yetkililer olanı biteni turist gibi izledi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi” dedi.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika