spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Kanada havaalanlarında hayatı felç eden eylemler başladı

Seçtiklerimiz

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine aldıkları grev kararı hükümet tarafından iptal edilen Kanada Havayolları Air Canada çalışanlarının eylemi, binlerce Kanadalıyı perişan etti.

Toronto, Montreal, Halifax, Edmonton, Calgary, Fredericton ve Ottawa ile irili ufaklı birçok havaalanında bagaj görevlilerinin çalışmamaları yüzünden yüzlerce uçuş ya iptal edildi ya da gecikmeli yapıldı.

Grev kararını iptal ettiren Kanada Federal Çalışma Bakanı Lisa Raitt, Perşembe akşamı uçuş için Toronto Uluslararası Havaalanı’na geldiğinde, işçiler tarafından protesto edildi. Bunun üzerine duruma müdahale eden Air Canada yöneticileri, 3 işçiye 72 saat işten uzaklaştırma cezası verdi. Karar, bu sabah misilleme ateşini körükledi ve haberin yayıldığı tüm Kanada havaalanlarında eylem başladı.

Toronto Uluslararası Havaalanı’nda yüzlerce yolcu, zaman zaman bagaj görevlileri ile tartışırken, havaalanı polisi 10 kadar eylemciyi gözaltına aldı. Eylem nedeniyle iptal edilen 68 uçuşun, domino etkisi ile başka uçuşları da etkilediği belirtilirken, sorunun dış merkezlerden Washington başta olmak üzere birçok noktadaki uçuşları aksattığı haber veriliyor.

Air Canada çalışanlarının eylemleri, daha önceki protestolar nedeniyle işlerinden olan 37 işçinin işlerine iade edileceği ve kimsenin işten atılmayacağı garantisi verilmesi üzerine öğleye doğru sona erdi.

Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada, eylemcilere kişi başı 1000 ve sendikaya da 100 bin dolar para cezası verilebileceği kaydedildi.

Air Canada ile sendika arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve çalışanlar grev kararı almışlardı. Bunun üzerine Kanada Federal Çalışma Bakanı Lisa Raitt, Bill-33 numaralı yasayı parlamentodan geçirerek, grevi iptal etmişti. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika