spot_img
spot_imgspot_img
19.1 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Kamboçya’ya uçak seferleri için ilk adım atıldı…

Seçtiklerimiz

Havayolu işletmelerinin Kamboçya’ya uçuş başlatılmasına imkan veren anlaşma ile Türkiye’nin dünya genelinde havacılık anlaşması yaptığı ülke sayısı 154’e ulaştı.

Türk ve Kamboçyalı Sivil Havacılık Yetkilileri’nin 2-3 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirdikleri sivil havacılık müzakereleri sonunda iki ülke arasında Hava Ulaştırma Anlaşması parafe edilerek, Mutabakat Zaptı imzalandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ ve Kamboçya Sivil Havacılık Müzakerelerinden Sorumlu Başkanı Mao HAVANNALL tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı’na göre; her iki ülkenin havayolu işletmeleri 21 frekans yolcu, kargo ve yolcu+kargo kombinasyonu oluşturan tarifeli sefer yapma hakkı elde etti.

Her iki ülkenin ulusal kanun ve düzenlemeleri kapsamında charter uçuşların yapılmasına da imkan sağlayan anlaşma kapsamında ayrıca, Türkiye’den tayin edilen havayolları Dakka ve Bangkok’tan Kamboçya’daki noktalara 5. Trafik haklı seferler gerçekleştirebilecek. Diğer taraftan, 3. Taraf Kod Paylaşım Maddesi de anlaşmaya dahil edildi.

Brunei, Endonezya, Filipinler, Laos, Malezya, Myanmar, Singapur, Tayland ve Vietnam ile birlikte Asya Birliği’nin 10 üyesinden biri olan Kamboçya ile imzalanan anlaşmanın, Türkiye’nin Uzakdoğu’daki uçuş ağının hem doğrudan hem de bağlantılı seferler aracılığı ile gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika