spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

İzmir’e ikinci pist Ege’yi havalandırır

Seçtiklerimiz

Bir grup ekonomi gazetecisiyle İstanbul’da bir araya gelen EGEV Başkanı Susam, Ege bölgesi olarak yaptıkları çalışmaları anlatırken, İzmir, Afyon, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Kütahya, Çanakkale, Balıkesir ve Uşak illerinde bir takım çalışmaların altına imza attıklarını hatırlattı.

Havacılık atağı

 
İzmir’in İstanbul ile karşılaştırıldığında aslında geride olmadığını ama beklenen kadar ilerlememiş olabileceğini anlatan Susam, iki yıldır düzenledikleri “Ege Ekonomik Forumu”  nda kullandıkları sloganı anımsatarak, “Ege’nin vizyonu, Türkiye’nin vizyonu” dedi. Susam, stratejilerinin de bu çerçevede ilerlediğini söyledi. 
 
İzmir’de ve bölgede havacılık sektörünün öne çıktığını vurgulayan Susam, “Nisan ayında İzmir’de bir havacılık ve uzay sanayi etkinliği olacak. Havacılık sektörü İzmir’de giderek daha önem kazanacak” dedi. 
 
Bölgenin tarım potansiyeline işaret eden Susam, şunları kaydetti: “Adnan Menderes Havalimanı’na ikinci pist yapılsa, tarım ürünleri kargosunda merkeze dönüşme şansı var. İzmir’i lojistikte hava taşımacılığı ile desteklemek gerekiyor.”
 
Enerjik strateji
 
İzmir ve turizm konusuna da değinen EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, “Bölgemiz deniz, kum, güneşin yanısıra kültür turizmi için önemli varlıklara sahip, Ayrıca termalde iddialı bölgeyiz. Yunanistan ile ortak destinasyon programı geliştirebiliriz” dedi. 

 

Susam ayrıca, Türkiye’nin stratejik yatırım alanlarından enerji alanında yenilenebilir enerjinin de önemini vurgulayarak, “Bölgemiz rüzgar, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji potansiyeli açısından da ön sıralarda. İzmir’de rüzgar santralları için kanat üretimi yapılıyor” şeklinde konuştu.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika