21.5 C
İstanbul
Perşembe, 13 Mayıs 2021

İşten Atılan THY Personeline Destek

Haftanın Haberleri

Burada yaşananlarla ilgili Almanya Parlamentosu’na rapor sunacağını dile getiren Hunko, "THY’nin personelini SMS yoluyla işten atması beni dehşete düşürdü. Böyle bir şey dünyada daha görülmedi." dedi.

Havacılık işlerine getirilen grev yasağı ile ilgili yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle işten atılan THY ve THY Teknik işçilerine yurt dışından destek geldi. Almanya Federal Parlamento Üyesi ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Andrej Hunko, Atatürk Havalimanı’na gelerek eylemcilere destek oldu. Burada Hava-İş Sendikası yöneticileri ile görüşen Hunko, işten atılmalar ve eylemle ilgili bildi aldı.

İşten atılanların giydiği tişörtü giyen Alman parlamenter, "Resmi görevli olarak burada bulunuyorum. Türk hükümeti jet hızıyla bir yasa çıkardı. THY’nin personelini SMS yoluyla işten atması beni dehşete düşürdü. Böyle bir şey dünyada daha görülmedi. Konuyu sosyal paylaşım sitesinde dile getirdiğimde de çok tepki topladı. Burada hazırlayacağım raporu Almanya Parlamentosu’na sunacağım." diye konuştu.

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin ise, toplu sözleşmelerinin ellerinden alınmasına karşı çıktıkları için personelin işlerini kaybettiklerini söyledi. Atılan personelin tekrar işe alınana kadar eyleme devam edeceklerini belirten Ayçin, THY’nin eksik personelle uçtuğunu ve uçuş güvenliğini tehlikeye attığını ileri sürdü.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika