spot_img
spot_imgspot_img
30.4 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

İsrail Hava Kuvvetleri uydularına ait sırları açıkladı

Seçtiklerimiz

Planda, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Palhamim üssünde bulunan Füze Test Ünitesi’ne yer veriliyor. Ünite, balistik füzeleri imha roketlerinin ateşlenmesi için olduğu gibi, yabancı raporlara göre nükleer başlık taşıyabilen Jericho III füzesinin fırlatılması için de kullanılıyor.

 

Ancak, Füze Test Ünitesi’nden ateşlenebilen gözlemse uydular, İsrail ordusunun öncelikli ilgi alanını oluşturuyor. Dört tanesi devlete, iki tanesi ise özel şirketlere ait olan ve her biri yörüngede bulunan altı uydu, birkaç ay içinde onay verilmesi için hükümete sunulacak olan Halamiş planının büyük kısmını oluşturuyor. Uyduların sağladığı görüntüler, İsrail istihbaratı için büyük önem taşıyor.

 

En sonuncusu Haziran 2010’da fırlatılan Ofek 5,7 ve 9 uyduları, İsrail ordusunun istihbarat birimini beslerken, havacılık sanayisi mühendisleri, uyduların Dünya’ya gönderdiği fotoğraflardan çok memnun. Uyduların gönderdiği fotoğraflar, İsrail’in hassas “çıkar bölgelerini” gözetlemesini sağlarken, bu bölgelere insanlı veya insansız hava araçları gönderilebiliyor.

 

Ofek serisini “casus uydular” olarak tanımlayan AP haber ajansı, İsrail’in uydularını İran üzerine yönlendirerek, Tahran’ın nükleer programını izlediğini belirtti. 

*Tahran takibi…

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika