spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

İspanya-Portekiz sınırı 3,5 ay sonra yeniden açıldı

Seçtiklerimiz

Sınırın 3,5 ay sonra açılmasından ötürü ilk İspanya tarafındaki Badajoz, ardından Portekiz’in Elvas kentlerinde tören düzenlendi.
 
Bu arada İspanyol radyosu Cadena Ser’e bir konuşma yapan Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Kovid-19 ile mücadelede "en kritik dönemin mart ayı" olduğunu vurgulayarak, özellikle okulların kapatılması kararıyla ilgili Bilim Kurulu üyeleri arasında uzlaşma olmamasından dolayı zor günler geçirdiklerini söyledi.
 
"Tüm dünya için kullanılırlığı olan bir aşı bulunana kadar virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz" diyen Costa, İspanya ile sınırın tekrar açılmasından çok mutlu olduğunu dile getirdi.
 
İSPANYOL HAVALİMANLARINDA BUGÜN 1482 PROGRAMLI UÇUŞ VAR
 
Öte yandan AB’nin kararıyla İspanya’da, Birlik dışındaki 15 ülkeye bugünden itibaren uçuşlar başladı. Kısa adı AENA olan İspanyol havalimanları işletmesi yetkilileri, geçen yıl aynı dönemde günlük 6 bin 500 olan programlı uçuş sayısının bugün itibarıyla bin 482 olduğunu belirtti.
 
Havalimanlarında Kovid-19 ile ilgili sosyal mesafe ve maske takma kuralı uygulanıyor ve ülkeye gelen yolcuların tek tek ateşi ölçülüp şüpheli durumdakiler gözetim altında tutuluyor.
 
THY’NİN MADRİD VE BARSELONA’DAN İSTANBUL’A UÇUŞLARI BAŞLADI
 
Diğer yandan Türk Hava Yolları (THY) da Kovid-19’dan dolayı durdurulan Madrid-İstanbul ve Barselona-İstanbul tarifeli seferlerine bugün itibariyle yeniden başladı.
 
THY yetkililerinden alınan bilgilerde, Madrid ve Barselona’dan İstanbul’a günde 1’er sefer olacağı, 15 Temmuz’da da haftada 4 sefer olarak Malaga uçuşlarının başlatılacağı bildirildi.
 
Madrid-İstanbul seferinde bugünkü ilk seferin dolu olduğu ve yolcuların çoğunluğunu Türkiye’ye tatile giden İspanyollar ile diğer yabancıların oluşturduğu öğrenildi.
 
İspanya ile Türkiye arasında uçuş yasağı bulunmasa da İspanya, şu an için oturma ve çalışma izni olmayan Türkiye pasaportlu vatandaşların ülkeye girişine izin vermiyor.
 
Hükümet, kruvaziyer gemilerin İspanya sularına giriş yasağını ise devam ettiriyor. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika