spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

İnternetten bilet satan acenteleri yasaklayamayız

Seçtiklerimiz

TÜRSAB ile THY’nin IATA acentelerine yönelik düzenlediği toplantıda konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, internet üzerinden satış yapan acentelerin yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Toplantıda konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dünyada yeni hava yolları şirketleri kurulmasının durma aşamasına geldiğini söyleyerek şu noktaların altını çizdi:

SATIN ALMAYLA AVRUPA’YA KENDİMİZİ KANITLAMAK İSTİYORUZ

“THY olarak bir şemsiyenin altına girmek istemiyoruz. Biz bir şemsiye olmak istiyoruz. LOT’u satın alma girişimimiz oldu. THY için iyii bir ortaklık olacaksa bunu almak istiyoruz. Çok kısa bir zamanda maddi bir katkı beklemiyoruz ama psikolojik ortamı aşıp, bunu tüm Avrupa’ya kanıtlamak istiyoruz. Bu birçok şirketimize de cesaret verecektir. Bu LOT olur bir başkası olur, görüp bakacağız. Ama muhakkak bir şemsiye açma durumundayız.  

29 YENİ UÇAK GELECEK

Biz bu yıl yüzde 18 oranında büyümüş olacağız. 29 yeni uçak gelecek, bazı uçakları da devreden çıkaracağız. 195 uçakla bu yıl filomuzu tamamlamayı hedefliyoruz. Rakiplerimiz çok atak davranıyor. Biz acentelerimizle ve tur operatörlerimizle de büyük istiyoruz. THY 19 milyon dolar teşvik dağıtıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde daha da fazla artacak. Satış kanalları olarak Türkiye’yi turist getiren sizlersiniz. Bu memnuniyet arttıkça bu talepler de artacaktır. Biz de elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bunu biraz daha kurumsal olarak yaparsak çok iyi olacak. TÜRSAB ile her türlü sorunu oturup konuşuyoruz.

THY’Yİ SADECE BİLET SAT MANTIĞINDAN ÇIKARMAK İSTİYORUZ

Özellikle Ege ve Akdeniz’de yapılaşma çok kötü. Bu kadar kalabalığa turist gelmek istemiyor. THY sadece bilet sat, teşvik al mantığından çıkmak istiyor. Ortak organizasyonlar yapmak istiyoruz. Ortak bir projeniz varsa bize iletin, biz bunlarla sizi paylaşmaya hazırız. Önümüzdeki günlerde THY’nin yükselişini hep birlikte göreceğimize inanıyoruz.”

YASAKLAMA GİBİ BİR DURUMUMUZ YOK

Satış kanallarını gerçekten kurumsallaşmış acentelerle çalışmak istiyoruz. Biz, yasakçı bir zihniyet izlemek istemiyoruz. Vatandaş her işini kolay görsün istiyoruz. Hizmet verebilen, yolcuyla dertleşen birçok acente var. Bunların da mağdur olmasını istemiyoruz. Yani yasal alanda faaliyet gösteren bir internet sitesini bizim yasaklama gibi bir durumumuz yok.

BÖYLE BİR GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNÜNÜ TIKAMAYIZ

THY yetkilisi Faruk Çizmecioğlu ise bu konuda yıllardır aynı politikayı uyguladıklarını bildirdi. Çizmecioğlu, “Biz internet sitemizde hizmet bedeli almaya devam ediyoruz. Acentelerle rekabet olmasın diye bu bedelleri sıfırlamıyoruz. Ayrıca acentelerin de internet sitesi kurmasını teşvik ediyoruz. Bu manada girişimciliğin önünü tıkamıyoruz. THY’nin biletini satamayan bir acente başka bir havayollarının biletini satıyor. Burada da bizim bu girişimciliğin önünü tıkamamız sözkonusu değil.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika