22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Eylül 2021

İlk uçan yarış aracının testleri başladı!

Haftanın Haberleri

Henüz takvimlerimiz Şubat ayını gösterdiğinde Alaude Aeronautics, Airspeeder Mk3 adını verdiği uçan yarış aracının örtüsünü kaldırmıştı. Aradan geçen 4 ayın ardından ekip, aracın ilk resmi uçuş testlerini gerçekleştirdi.

Avustralyalı teknoloji grubu, Airspeeder Mk3 isimli uçan yarış aracını Güney Avustralya’da test sürüşüne çıkardı. Bu model, bu yıl içerisinde düzenlenecek Airspeeder EXA isimli yarış serisine katılacak.

Şimdilik yarışın kuralları ya da yapısı ile ilgili bir bilgi olmadığını belirtelim.Araç uzaktan kontrol ediliyor olsa da pilotun bulunacağı bölge kokpit içerisini simüle edecek. Airspeeder EXA, hem dünyanın ilk uçuş yarışı hem de ilk “ekipli” uçuş yarışı olma özelliği taşıyor.

Yani bu araçlar, aynı diğer motor sporlarında olduğu gibi pite girebilecek. Pit ekibi içerisinde bulunan mühendisler, aracın bataryasını değiştirecek ya da gerekli tamirleri yapacak.

Alauda Aeronautics’in uçan yarış aracı tasarım detaylarını 50 ve 60’ların otomobillerinden alıyor. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen model sadece 130 kilogram ağırlığa sahip ve 80 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

Bu da aracı, geleceğin yarışlarına hazırlıklı hale getiriyor.Yarıştan bahsetmişken uçan aracın performansına da değinmekte fayda var. Motorlarından 430 bg güç üretebilen araç, 0-100 km/sa hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlayabiliyor. Henüz azami hızı açıklanmayan araç 500 metre yüksekliğe çıkabiliyor.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika