spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

İHA’lar sivilleşiyor!

Seçtiklerimiz

 Bu uygulamayla İHA’nın askeri amaçlar dışında lojistik ve tarımsal faaliyetler gibi sivil alanlarda kullanımının hızla artacağı belirtiliyor.

23 Ocak-17 Şubat 2012 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen teknoloji zirvesine, Uluslararası Telekomünikasyon Birliğine (ITU) üye 165 ülke ile uluslararası kuruluş ve sektör temsilcilerinden oluşan 3041 delege katıldı.

Konferansta Türkiye’yi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinatörlüğünde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve firma temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet temsil etti.

Hava, deniz, amatör, yayın, uzay araştırma ve uydu servisleri için frekans planlamasına ilişkin gündem maddeleriyle ilgili müzakerelerin yapıldığı Konferans’ta birçok konuda uzlaşma sağlanarak önemli kararlar alındı.

"MOBİL GENİŞ BANT UYGULAMALARI YENİ İMKANLAR SUNACAK"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Konferans’ta alınan kararların önümüzdeki yıllarda dünyada ekonomik ve sosyal gelişmeye ciddi anlamda katkı sağlayacağını belirterek, mobil geniş bant uygulamalarının birçok alanda yeni imkanlar sunacağını ve gündelik hayatı kolaylaştıracağını vurguladı.

Konferansta uzlaşmaya varılan önemli gündem maddelerinden bazıları şöyle:

-IMT mobil genişbant hizmetlerine ilave bant tahsis edilecek. İlave bant tahsisleriyle birlikte mobil tıp, uzaktan eğitim, uzaktan çalışma, çoklu medya programları gibi çok çeşitli uygulamaların yaygınlaşması bekleniyor.

-İnsansız Hava Araçlarına (İHA) tahsis edilecek frekans bantları genişletilecek. Bu kararın hayata geçirilmesinin ardından, daha çok askeri amaçlarla kullanılan İHA’nın önümüzdeki yıllarda lojistik ve tarımsal faaliyetler gibi sivil amaçlar doğrultusunda da kullanımının hızla yaygınlaşacağı ifade ediliyor.

-Yer keşif uydu hizmetlerine ilave frekans bandı tahsisi yapılacak. Böylece halen yeryüzünden elde edilen gözlem verileri daha yüksek çözünürlükte ve doğrulukta olacağı için bilimsel çalışmalara katkı sağlanacak.

-694-790 MHz bandı mobil hizmetlere tahsis edilecek. Bu bandın tahsisiyle özellikle kırsal bölgelerdeki 2N ve 3N kapsamaları önemli ölçüde artırılarak cep telefonuyl

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika