spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Hollanda ve Rusya arasında MH17 krizi

Seçtiklerimiz

Ukrayna’nın doğusunda, 4 yıl önce düşürülen Malezya Hava Yolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağıyla alakalı Hollanda’nın, Rusya’yı uluslararası mahkemeye götürmeyi düşündüğü belirtildi.
 
Malezya basınında çıkan haberlere göre; Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Parlamento’ya gönderdiği mektupta, uçağın düşürülmesinde Rusya’nın sorumluluk kabul etmesi için yapılan diplomatik çabaların sonuç vermediğini belirterek, "Hollanda ve Avustralya, Rusya ile görüşmelere devam etmeye hazırdır. Fakat aynı zamanda kabine, meseleyi uluslararası bir hakime veya organizasyona götürme ihtimalini düşünecektir." ifadelerini kullandı.
 
PUTİN REDDETMİŞTİ


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mayıs ayında yaptığı açıklamada, uçağın düşürülmesinde Rus füzesi kullanıldığı iddialarını reddetmişti.
 
MH17 sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014’te 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebatı ile Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmek üzere Ukrayna hava sahasında yol alırken, Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre mesafede düşürülmüş ve uçaktaki 298 kişiden kurtulan olmamıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika