spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Havayolu Projesi ortalığı karıştırdı!

Seçtiklerimiz

TC Ulaştırma Bakanlığı ile hazırlanan Smart Projesi’nde kullanılacak alt yapı malzemelerinin alımının Türkiye’den Orfen İnşaat Taahhüt Müşavirlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi’ne verilmesine bölge halkı tepki gösterdi.

TC Ulaştırma Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Dairesi Müdürlüğü arasında imzalanan Smart Proje kapsamında, alt yapı malzemelerinin müteahhit firma Orfen İnşaat Taahhüt Müşavirlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi’ne verilmesine, bölgede bulunan derede çalışma yapmak isteyen vatandaşların tepkisine yol açtı.

Kıbrıs Postası’na yapılan iddiaya göre, Ercan’daki derede çalışma yapmak isteyen vatandaşlara Çevre Koruma Dairesi tarafından, gerekçesi belirtilmeksizin izin verilmedi. Adı geçen firmayada Çevre Koruma Dairesi’nden izin verilmemesine rağmen, Lefkoşa Kaymakamlığı’nın inisiyatifi ile çalışmasını sürdürdüğü savunuldu.

Söz konusu iddiaları ve projenin geniş ayrıntılarını Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana Kıbrıs Postası’na açıkladı.

“İDDİA SAHİPLERİNE YASALAR GEREĞİ İZİN VEREMEYİZ”

Yasadışı çalışma yaptığı iddia edilen şirketin Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından izin verildiği, Kaymakamlığı ilgilendiren ‘dere çalışması’ konusunda da gerekli izinlerin alındıktan sonra onaylandığı belirtti.

Deniz Dana “Başka bir şirkete verilmesinin iki önemli sebebi var: birincisi kapalı alan su akışını engelleyen derenin akışının sağlanması, ikinci ise dereden çıkan toprağın kamu yararı amaçlı Ercan’da kullanılmasıdır. İddia sahipleri ise bu işin ticaretini yapmak için başvurdular. Yasalar gereği bu izini vermemiz mümkün değildir. İlgili teknik dairemizin görüşü alınmadan verilmiş bir izin yoktur” dedi.

31 MİLYONLUK MALZEME…

Protokolde malzeme bedeli olarak 31.564.00 TL (KDV muaf) belirtiliyor. Adı geçen şirketin ise Mayıs 2012 tarihine kadar 3 ay taksitle ödeyeceği kaydediliyor.

Öte yandan Orfen şirketi ile imzalanan protokolde, söz konusu şirketin Lefkoşa Kaymakamlığı’na 20 milyon TL’lik banka teminat mektubu vereceği ve süreç içerisinde yapılması gereken dere yatağı ıslah çalışmalarının yapılmaması halinde banka teminat mektubuna el konulacağı yer alıyor.

SMART PROJESİ NEDİR!

TC Ulaştırma Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Dairesi Müdürlüğü arasında imzalanan Smart Projesi kapsamında KKTC ATC- Hava Trafik Kontrollerinin yenilenmesi için imzalanmış bir çalışmadır.

Çalışmanın alt yapı malzemeleri ve derenin ıslahı ise proje kapsamında imzalanan bir protokol ile Orfen İnşaat Taahhüt Müşavirlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi’ne verildi.

Söz konusu şirket,projede gereksinim duyulan 20.000 metre küp GAİ- granür- ariyet- imla- nitelikli malzemenin alınmasına müteahhitlik edip, kamu amaçlı ihalede gereksinim duyulan malzeme temini sağlayacak ve dere yatağını ıslah edecek.,

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika